AddOn Networks ADD-N5152C15H14G3FBE power cable Blue 35.4" (0.9 m) NEMA 5-15P IEC C15
SKU
ADD-N5152C15H14G3FBE
Login for pricing
In stock
0.9 m, NEMA 5-15P - C15, Male - Female
UNSPSC: 26121629
More Information
SKU ADD-N5152C15H14G3FBE
EAN 0199278032308
Manufacturer AddOn Networks
Availability In Stock
This is a 3ft NEMA 5-15P Male to C15 Female High-Temperature 14 AWG 125V at 15A PVC SJT (Service Junior Thermoplastic) Blue Power Cable. Our power adapters and power cables are compatible with their intended system.
Ports & interfaces
Connector 2IEC C15
Connector 1NEMA 5-15P
Cable length35.4" (0.9 m)
Features
Connector 1 form factorStraight
Connector 2 form factorStraight
AWG wire size14
Jacket materialPolyvinyl chloride (PVC)
Connector 2IEC C15
Connector 1NEMA 5-15P
Cable length35.4" (0.9 m)
Connector 2 genderFemale
Connector 1 genderMale
Product colourBlue
Power
Input voltage125 V
Input current15 A