AddOn Networks ADD-N5152C15H14G3FBE power cable Blue 35.4" (0.9 m) NEMA 5-15P IEC C15
SKU
ADD-N5152C15H14G3FBE
| SKU | ADD-N5152C15H14G3FBE |
|---|---|
| EAN | 0199278032308 |
| Manufacturer | AddOn Networks |
| Availability | In Stock |
This is a 3ft NEMA 5-15P Male to C15 Female High-Temperature 14 AWG 125V at 15A PVC SJT (Service Junior Thermoplastic) Blue Power Cable. Our power adapters and power cables are compatible with their intended system.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | IEC C15 |
| Connector 1 | NEMA 5-15P |
| Cable length | 35.4" (0.9 m) |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| AWG wire size | 14 |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | IEC C15 |
| Connector 1 | NEMA 5-15P |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Blue |
| Power | |
| Input voltage | 125 V |
| Input current | 15 A |
| Colour | |
| Product colour | Blue |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, Network Equipment Building Standards (NEBS), REACH, RoHS, WEEE |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Country of origin | China |
| Other features | |
| Country of origin | China |
You may also be interested in
| Product |
AddOn Networks ADD-N5152C15H14G3FBE po...
Login for pricing
Hot Product
Cisco Connect Cabinet Black 27.6"...
Login for pricing
Bestseller
StarTech.com PXTC14C156 power cable Bl...
C2G 53410 power cable Black 295.3"...
Eaton 010-0029 power cable Black 24&qu...
Popular
C2G 6ft 1 -> 2 16 AWG Power Splitte...