AddOn Networks ADD-C142C15C14G8FBK power cable Black 94.5" (2.4 m) IEC C14 IEC C15
SKU
ADD-C142C15C14G8FBK
Login for pricing
In stock
8ft C14 Male to C15 Female Standard Commercial 14 AWG 250V at 15A PVC SJT (Service Junior Thermoplastic) Black Power Cable
UNSPSC: 26121629
| SKU | ADD-C142C15C14G8FBK |
|---|---|
| EAN | 0199278071901 |
| Manufacturer | AddOn Networks |
| Availability | In Stock |
This is a 8ft C14 Male to C15 Female Standard Commercial 14 AWG 250V at 15A PVC SJT (Service Junior Thermoplastic) Black Power Cable. Our power adapters and power cables are compatible with their intended system.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | IEC C15 |
| Connector 1 | IEC C14 |
| Cable length | 94.5" (2.4 m) |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Cable type | SJT |
| AWG wire size | 14 |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | IEC C15 |
| Connector 1 | IEC C14 |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Female |
| Product colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| Power | |
| Input voltage | 250 V |
| Input current | 15 A |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Packaging data | |
| Package width | 4" (101.6 mm) |
| Package depth | 8" (203.2 mm) |
| Package height | 2" (50.8 mm) |
| Package weight | 17.6 oz (499 g) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 85044090. 8504.40.7007 |
| Weight & dimensions | |
| Logistics data | |
| UNSPSC-code | 26111722 |
| Export Control Classification Number (ECCN) | EAR99 |
| Other features | |
| Country of origin | China |
You may also be interested in
| Product |
AddOn Networks ADD-C142C15C14G8FBK pow...
Login for pricing
Popular
APC AP9877 power cable Black 78"...