AddOn Networks ADD-C142C15C14G8FBK power cable Black 94.5" (2.4 m) IEC C14 IEC C15
SKU
ADD-C142C15C14G8FBK
Login for pricing
In stock
8ft C14 Male to C15 Female Standard Commercial 14 AWG 250V at 15A PVC SJT (Service Junior Thermoplastic) Black Power Cable
UNSPSC: 26121629
More Information
SKU ADD-C142C15C14G8FBK
EAN 0199278071901
Manufacturer AddOn Networks
Availability In Stock
This is a 8ft C14 Male to C15 Female Standard Commercial 14 AWG 250V at 15A PVC SJT (Service Junior Thermoplastic) Black Power Cable. Our power adapters and power cables are compatible with their intended system.
Ports & interfaces
Connector 2IEC C15
Connector 1IEC C14
Cable length94.5" (2.4 m)
Features
Connector 1 form factorStraight
Connector 2 form factorStraight
Cable typeSJT
AWG wire size14
Jacket materialPolyvinyl chloride (PVC)
Connector 2IEC C15
Connector 1IEC C14
Cable length94.5" (2.4 m)
Connector 2 genderMale
Connector 1 genderFemale
Product colourBlack
Plug and PlayYes
Power
Input voltage250 V
Input current15 A
Colour
Product colourBlack
Packaging data
Package width4" (101.6 mm)
Package depth8" (203.2 mm)
Package height2" (50.8 mm)
Package weight17.6 oz (499 g)
Quantity per pack1 pc(s)
Technical details
Country of originChina
Harmonized System (HS) code85044090. 8504.40.7007
Weight & dimensions
Package width4" (101.6 mm)
Package depth8" (203.2 mm)
Package height2" (50.8 mm)