AddOn Networks ADD-C142C13C18G5FBK power cable Black 59.1" (1.5 m) IEC C14 IEC C13
SKU
ADD-C142C13C18G5FBK
| SKU | ADD-C142C13C18G5FBK |
|---|---|
| EAN | 0199278028769 |
| Manufacturer | AddOn Networks |
| Availability | In Stock |
This is a 5ft C14 Male to C13 Female Standard Commercial 18 AWG 250V at 10A PVC SJT (Service Junior Thermoplastic) Black Power Cable. Our power adapters and power cables are compatible with their intended system.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | IEC C13 |
| Connector 1 | IEC C14 |
| Cable length | 59.1" (1.5 m) |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| AWG wire size | 18 |
| Connector 2 | IEC C13 |
| Connector 1 | IEC C14 |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Input voltage | 250 V |
| Input current | 10 A |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, Network Equipment Building Standards (NEBS), REACH, RoHS, WEEE |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Country of origin | China |
| Other features | |
| Country of origin | China |
You may also be interested in
| Product |
AddOn Networks ADD-C142C13C18G5FBK pow...
Login for pricing
StarTech.com PXT101Y power cable Black...
Login for pricing
Recommended
StarTech.com PXT101 power cable Black...
Bestseller
StarTech.com 10 ft Standard Computer P...
Popular
StarTech.com PXT101UK power cable Blac...
Hot Product
C2G 2.5m European 14 AWG Power Cord Bl...