AddOn Networks ADD-C142C13C18G5FBK power cable Black 59.1" (1.5 m) IEC C14 IEC C13
SKU
ADD-C142C13C18G5FBK
Login for pricing
In stock
1.5 m, C14 - C13, Male - Female
UNSPSC: 26121629
More Information
SKU ADD-C142C13C18G5FBK
EAN 0199278028769
Manufacturer AddOn Networks
Availability In Stock
This is a 5ft C14 Male to C13 Female Standard Commercial 18 AWG 250V at 10A PVC SJT (Service Junior Thermoplastic) Black Power Cable. Our power adapters and power cables are compatible with their intended system.
Ports & interfaces
Connector 2IEC C13
Connector 1IEC C14
Cable length59.1" (1.5 m)
Features
Connector 1 form factorStraight
Connector 2 form factorStraight
AWG wire size18
Connector 2IEC C13
Connector 1IEC C14
Cable length59.1" (1.5 m)
Connector 2 genderFemale
Connector 1 genderMale
Product colourBlack
Power
Input voltage250 V
Input current10 A