We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP Poly Mission 415 Monaural USB Wired Headset Classic (Bulk)
SKU
C01A9A6#AC3
Login for pricing
In stock
HP Poly Mission 415 Monaural USB Wired Headset Classic (Bulk), 3.42 oz (97 g), Black
UNSPSC: 52161514
- Keep work moving with plug-and-play USB Type-C and USB Type-A connectivity, intuitive inline controls, and easy device management via HP Poly Studio App. These headsets make getting started easy — so you can focus on your work, not your setup.
- Stay in the zone with a headset made for long, demanding days. Lightweight materials and soft ear cushions keep you comfortable through meetings, ensuring focus stays on the conversation — not your headset.
- Designed for productivity, the HP Poly Mission 415 Classic headset keeps conversations efficient and professional. A single noise-canceling mic and super wideband audio make every word come through clearly.
- This headset is thoughtfully designed containing at least 30% post-consumer recycled plastics[2] and shipped in paper-based packaging[3].
| SKU | C01A9A6#AC3 |
|---|---|
| Manufacturer | HP Poly |
| Availability | In Stock |
Easy connectivity
Keep work moving with plug-and-play USB Type-C® and USB Type-A connectivity, intuitive inline controls, and easy device management via HP Poly Studio App. These headsets make getting started easy — so you can focus on your work, not your setup.
Lightweight Comfortable Fit
Stay in the zone with a headset made for long, demanding days. Lightweight materials and soft ear cushions keep you comfortable through meetings, ensuring focus stays on the conversation — not your headset.
Built for Focused Conversations
Designed for productivity, the HP Poly Mission 415 Classic headset keeps conversations efficient and professional. A single noise-canceling mic and super wideband audio make every word come through clearly.
HP Poly Mission 415 Monaural USB Wired Headset Classic (Bulk). Weight: 3.42 oz (97 g). Product color: Black
| Performance | |
|---|---|
| Country of origin | Vietnam |
| Product colour | Black |
| Colour name | Black |
| Sustainability | |
| Sustainable technologies and materials | Paper-based packaging; At least 30% post-consumer recycled plastic |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | TCO |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 3.42 oz (97 g) |
| Width | 5.91" (150 mm) |
| Height | 1.57" (40 mm) |
| Depth | 7.09" (180 mm) |
| Packaging data | |
| Package width | 7.48" (190 mm) |
| Package height | 1.77" (45 mm) |
| Package depth | 7.01" (178 mm) |
| Package weight | 4.73 oz (134 g) |
| Packaging content | |
|---|---|
| Box contents | Headset; USB Type-C to USB Type-A adapter; Quick start guide; Warranty card; Product notice |
| Warranty card | Yes |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 555.6 lbs (252 kg) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 3 pc(s) |
| Technical details | |
| Box contents | Headset; USB Type-C to USB Type-A adapter; Quick start guide; Warranty card; Product notice |
| Sustainable technologies and materials | Paper-based packaging; At least 30% post-consumer recycled plastic |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | TCO |
| Pallet weight (imperial) | 555 lbs |
| Other features | |
| Bundled software | HP Poly Studio App |
| Compatible operating systems | Windows 11; macOS; Chrome OS™; Android™; iOS |
| Colour name | Black |
| UNSPSC-code | 43191638 |
| Warranty card | Yes |
You may also be interested in
| Product |
New
HP Poly Mission 415 Monaural USB Wired...
Login for pricing
|
Hot Product
Logitech 981-000510 headphones/headset...
Login for pricing
|
Bestseller
Logitech USB Headset H570e Wired Head-...
Login for pricing
|
Logitech 981-000570 headphones/headset...
Login for pricing
|
Recommended
Jabra Biz 1500 Headset Wired Head-band...
Login for pricing
|
Popular
Jabra Evolve 20 Headset Wired Head-ban...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C01A9A6#AC3
|
981-000510
|
981-000574
|
981-000570
|
1513-0157
|
4993-823-309
|
| Manufacturer |
HP Poly
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Jabra
|
Jabra
|
| Connectivity technology |
N/A
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
| Wearing style |
N/A
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
| Recommended usage |
N/A
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
| Product type |
N/A
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
| Microphone type |
N/A
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
N/A
|
Boom microphone
|





