We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Axiom 4XB7A13914-AX internal hard drive 16 TB 7200 RPM 512 MB 3.5" Serial ATA III
SKU
4XB7A13914-AX
Login for pricing
In stock
16TB 6Gb/s SATA 7.2K RPM LFF 512e Hot-Swap HDD for Lenovo - 4XB7A13914
UNSPSC: 43201803
- Delivers proven reliability, with a higher MTBF than standard grade drives
- Larger drive cache allows much faster access to data on the platters within the hard drive
- Reduces design and support costs by building a solid enterprise storage foundation
- Offers traditional form factors with enhanced rotational vibration tolerance and high data integrity for enterprise class reliability in a cost effective drive
- Fully tested for drive speed and quality
- Meets or exceeds original manufacturer's specifications
- Free unlimited tech support
| SKU | 4XB7A13914-AX |
|---|---|
| EAN | 0198105035734 |
| Manufacturer | Axiom |
| Availability | In Stock |
Axiom's Enterprise Class hard drives are leading the industry with a range of high capacity enterprise drive options. These drives feature enterprise class reliability with the power and performance efficiency that make them ideal for capacity optimized, 24x7 multi-drive server and storage environments.
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server |
| HDD sustained transfer rate | 255 MiB/s |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Bytes per sector | 512e |
| Mean time between failures (MTBF) | 2500000 h |
| Start/stop cycles | 600000 |
| Hot-swap | Yes |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 16 TB |
| Compatible products | ThinkAgile VX3530-G/VX5530/VX7530/VX7531 (Intel Xeon SP Gen 3), ThinkSystem SR250, ThinkSystem SR550 Server, ThinkSystem SR570, ThinkSystem SR590, ThinkSystem SR630, ThinkSystem SR630 V2, ThinkSystem SR630 V3, ThinkSystem SR635, ThinkSystem SR645, ThinkSystem SR650, ThinkSystem SR650 V2, ThinkSystem SR650 V3, ThinkSystem SR655 V3, ThinkSystem SR665, ThinkSystem SR665 V3, ThinkSystem SR670 V2, ThinkSystem ST250 V2, ThinkSystem ST250 V3, ThinkSystem ST550, ThinkSystem ST650 V2, ThinkSystem ST650 V3 |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server |
| HDD sustained transfer rate | 255 MiB/s |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Interface | Serial ATA III |
| Bytes per sector | 512e |
| Mean time between failures (MTBF) | 2500000 h |
| Start/stop cycles | 600000 |
| Hot-swap | Yes |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 16 TB |
| Compatible products | ThinkAgile VX3530-G/VX5530/VX7530/VX7531 (Intel Xeon SP Gen 3), ThinkSystem SR250, ThinkSystem SR550 Server, ThinkSystem SR570, ThinkSystem SR590, ThinkSystem SR630, ThinkSystem SR630 V2, ThinkSystem SR630 V3, ThinkSystem SR635, ThinkSystem SR645, ThinkSystem SR650, ThinkSystem SR650 V2, ThinkSystem SR650 V3, ThinkSystem SR655 V3, ThinkSystem SR665, ThinkSystem SR665 V3, ThinkSystem SR670 V2, ThinkSystem ST250 V2, ThinkSystem ST250 V3, ThinkSystem ST550, ThinkSystem ST650 V2, ThinkSystem ST650 V3 |
| Storage drive buffer size | 512 MB |
| Uncorrectable Bit Error Rate (UBER) | < 1 per 10^15 bits read |
| 24/7 operation | Yes |
| Noise level (idle) | 20 dB |
| Power | |
| Power consumption (write) | 6.8 W |
| Power consumption (read) | 7 W |
| Power consumption (idle) | 5 W |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 5 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating shock | 70 G |
| Technical details | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Interface | Serial ATA III |
| Mean time between failures (MTBF) | 2500000 h |
| Hot-swap | Yes |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Interface | Serial ATA III |
| Compatible products | ThinkAgile VX3530-G/VX5530/VX7530/VX7531 (Intel Xeon SP Gen 3), ThinkSystem SR250, ThinkSystem SR550 Server, ThinkSystem SR570, ThinkSystem SR590, ThinkSystem SR630, ThinkSystem SR630 V2, ThinkSystem SR630 V3, ThinkSystem SR635, ThinkSystem SR645, ThinkSystem SR650, ThinkSystem SR650 V2, ThinkSystem SR650 V3, ThinkSystem SR655 V3, ThinkSystem SR665, ThinkSystem SR665 V3, ThinkSystem SR670 V2, ThinkSystem ST250 V2, ThinkSystem ST250 V3, ThinkSystem ST550, ThinkSystem ST650 V2, ThinkSystem ST650 V3 |
You may also be interested in
| Product |
Axiom 4XB7A13914-AX internal hard driv...
Login for pricing
|
Hot Product
Axiom 10TB internal hard drive 10.2 TB...
Login for pricing
|
Axiom 10TB internal hard drive 7200 RP...
Login for pricing
|
Bestseller
HPE 8TB SAS 12G Business Critical 7.2K...
Login for pricing
|
Axiom AXHD12T7235A34E internal hard dr...
Login for pricing
|
Popular
Axiom 400-ATLD-AX internal hard drive...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
4XB7A13914-AX
|
AXHD10T7235A34E
|
857648-B21-AX
|
819201-B21
|
AXHD12T7235A34E
|
400-ATLD-AX
|
| Manufacturer |
Axiom
|
Axiom
|
Axiom
|
HPE
|
Axiom
|
Axiom
|
| HDD capacity |
2500GB and more
|
2500GB and more
|
2500GB and more
|
2500GB and more
|
2500GB and more
|
2500GB and more
|
| Interface |
Serial ATA III
|
N/A
|
N/A
|
SAS
|
Serial ATA III
|
N/A
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
N/A
|
HDD
|
HDD
|
N/A
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
| Component for |
Server
|
N/A
|
PC
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|





