We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lenovo Chrome 100e G5 M89 MediaTek Kompanio 540 Chromebook 11.6" Touchscreen HD 4 GB 64 GB UFS Wi-Fi 6E (802.11ax) ChromeOS Gray
SKU
83T60007US
Login for pricing
In stock
MediaTek Kompanio 540 (8C, 2x A78 @2.6GHz + 6x A55 @2.0GHz), 4GB LPDDR5X-6400, 64GB UFS 2.2, 11.6" HD (1366x768) IPS 250nits 60Hz 50% NTSC Touch, Arm Mali-G57 MC2 GPU, AMD Wi-Fi 6E RZ616 802.11ax 2x2 + BT5.3, ChromeOS
UNSPSC: 43211503
- MediaTek Kompanio 540 (8C, 2x A78 @2.6GHz + 6x A55 @2.0GHz)
- 11.6" HD (1366x768) IPS 250nits 60Hz 50% NTSC Touch
- 4GB LPDDR5X-6400
- 64GB UFS 2.2
- Arm Mali-G57 MC2 GPU
- ChromeOS
Lenovo Chromebook 100e Gen 5 M89, MediaTek Kompanio 540 2.00GHz, 1MB, 11.6 HD Touch, ChromeOS, 4.0GB, 1x64GB UFS 2.2, ARM MaliG57 MC3 GPU, BT 5.3, RZ616 2x2 AX, No Wired Ethernet, 720P HD RGB, 3 Cell Liion 50Wh, 65W, 1 Year Mailin, Luna GreyEnglish US
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Luna Grey |
| Product type | Chromebook |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Gray |
| Display | |
| HD type | HD |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Touchscreen | Yes |
| Display resolution | 1366 x 768 pixels |
| Display diagonal | 11.6" |
| Anti-glare screen | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 50% |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Processor | |
| Processor frequency | 2.6 GHz |
| Processor model | 540 |
| Processor cores | 8 |
| Motherboard chipset | MediaTek SoC |
| Processor manufacturer | MediaTek |
| Processor family | MediaTek Kompanio |
| Memory | |
| Memory form factor | On-board |
| Internal memory | 4 GB |
| Memory clock speed | 6400 MHz |
| Maximum internal memory | 4 GB |
| Storage | |
| Storage media | UFS |
| Optical drive type | No |
| Card reader integrated | No |
| Flash memory | 64 GB |
| Total storage capacity | 64 GB |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Audio | |
| Number of microphones | 2 |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 2 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Front camera HD type | HD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| WWAN | Not installed |
| Antenna type | 2x2 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4b |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Performance | |
|---|---|
| Motherboard chipset | MediaTek SoC |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | No |
| Software | |
| Operating system installed | ChromeOS |
| Technical details | |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Gray |
| Battery | |
| Battery capacity | 50 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Type-C required charging power (min) | 45 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 65 W |
| Security | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Certificates | |
| Certification | ENERGY STAR,TCO,EPEAT Gold,RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 11.4" (288.9 mm) |
| Depth | 8.27" (210 mm) |
| Height | 0.728" (18.5 mm) |
| Weight | 2.78 lbs (1.26 kg) |
| Packaging data | |
| AC adapter included | Yes |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Anti-glare screen | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Lenovo Chrome 100e G5 M89 MediaTek Kom...
Login for pricing
|
Hot Product
Lenovo 500e Chromebook Gen 3 (Intel) I...
Login for pricing
|
ASUS Chromebook Flip CX1 CX1400FKA-DS8...
Login for pricing
|
Bestseller
Lenovo 14e Chromebook Gen 3 Intel® N N...
Login for pricing
|
Recommended
Lenovo 500e Yoga Chromebook Gen 4 Inte...
Login for pricing
|
Popular
Lenovo 500e Yoga Chromebook Gen 4 Inte...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
83T60007US
|
82JB003XUS
|
CX1400FKA-DS84FT
|
82W60000US
|
82W4000AUS
|
82W40009US
|
| Manufacturer |
Lenovo
|
Lenovo
|
ASUS
|
Lenovo
|
Lenovo
|
Lenovo
|
| Weight |
1240g to 1500g
|
1240g to 1500g
|
1500g to 2000g
|
1240g to 1500g
|
1240g to 1500g
|
1240g to 1500g
|
| Display diagonal |
11" to 12"
|
11" to 12"
|
14" to 15"
|
14" to 15"
|
12" to 13"
|
12" to 13"
|
| Display resolution |
1366 x 768 pixels
|
1366 x 768 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1366 x 768 pixels
|
1920 x 1200 pixels
|
1920 x 1200 pixels
|
| Product colour |
Grey
|
Grey
|
Silver
|
Grey
|
Grey
|
Grey
|
| Processor family |
MediaTek Kompanio
|
Intel Celeron N
|
Intel Celeron N
|
Intel N
|
Intel N
|
Intel N
|
| Operating system installed |
ChromeOS
|
ChromeOS
|
ChromeOS
|
ChromeOS
|
ChromeOS
|
ChromeOS
|
| Touchscreen |
Y
|
Y
|
Y
|
N
|
Y
|
Y
|
| On-board graphics card |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Internal memory |
4GB
|
4GB
|
8GB
|
4GB
|
4GB
|
4GB
|
| Storage media |
UFS
|
eMMC
|
eMMC
|
eMMC
|
eMMC
|
eMMC
|
| Product type |
Chromebook
|
Chromebook
|
Chromebook
|
Chromebook
|
Chromebook
|
Chromebook
|
| Mobile network connection |
N
|
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Discrete graphics card |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
















