We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
QNAP RAM-16GDR4K2-UD-3200 memory module 16 GB 1 x 16 GB DDR4 288-pin DIMM
SKU
RAM-16GDR4K2-UD-3200
| SKU | RAM-16GDR4K2-UD-3200 |
|---|---|
| EAN | 0885022033713 |
| Manufacturer | QNAP |
| Availability | In Stock |
| Design | |
|---|---|
| Compatible products | TS-855X, TS-1655, TS-432PXU, TS-832PXU, TS-1232PXU, TS-432PXU-RP, TS-832PXU-RP, TS-1232PXU-RP, TS-1273AU-RP, TS-1673AU-RP |
| Memory | |
|---|---|
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 16 GB |
| Internal memory | 16 GB |
| Component for | NAS/storage server |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Features | |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Compatible products | TS-855X, TS-1655, TS-432PXU, TS-832PXU, TS-1232PXU, TS-432PXU-RP, TS-832PXU-RP, TS-1232PXU-RP, TS-1273AU-RP, TS-1673AU-RP |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 16 GB |
| Internal memory | 16 GB |
| Component for | NAS/storage server |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
QNAP RAM-16GDR4K2-UD-3200 memory modul...
Login for pricing
|
Popular
Transcend 16GB DDR3 1333MHz memory mod...
Login for pricing
|
Axiom 64GB PC4-17000L memory module DD...
Login for pricing
|
New
Axiom 64GB PC4-17000L memory module 1...
Login for pricing
|
Bestseller
Transcend 16GB DDR4 memory module 2 x...
Login for pricing
|
Hot Product
Transcend 16GB DDR4-2133 memory module...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
RAM-16GDR4K2-UD-3200
|
TS2GKR72V3H
|
726724-B21-AX
|
A8451131-AX
|
TS2GLH72V1B
|
TS2GHR72V1B
|
| Manufacturer |
QNAP
|
Transcend
|
Axiom
|
Axiom
|
Transcend
|
Transcend
|
| Internal memory type |
DDR4
|
DDR3
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
| ECC |
N/A
|
N/A
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Memory form factor |
288-pin DIMM
|
240-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
| Component for |
NAS/Storage server
|
PC/server
|
PC/server
|
PC/server
|
PC/server
|
PC/server
|
| Internal memory |
16GB
|
16GB
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Memory layout (modules x size) |
1 x 16 GB
|
1 x 16 GB
|
N/A
|
1 x 64 GB
|
2 x 8 GB
|
2 x 8 GB
|





