We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP Fortis Flip G1m MediaTek 520 Hybrid (2-in-1) 11.6" Touchscreen HD 8 GB LPDDR4x-SDRAM 64 GB eMMC Wi-Fi 6 (802.11ax) ChromeOS Black
- MediaTek Kompanio 520 (2.05 GHz base frequency, 1 MB L3 cache, 8 cores, 8 threads)
- ChromeOS
- 11.6" diagonal, HD (1366 x 768), touch, BrightView, 250 nits, 50% NTSC
- MediaTek Integrated Arm Mali Graphics
- 8 GB LPDDR4x-4266 MT/s (onboard), 64 GB eMMC
| SKU | BV0X9UT#ABA |
|---|---|
| EAN | 0199251611902 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
| Product Family | Fortis Flip |
ChromeOS simplicity
Breathe easy with the low-maintenance, highly manageable and secure ChromeOS. With automatic software updates through June 2035 and built-in anti-virus protection, your device stays protected and up to date.[1]
Universal connectivity and charging with USB-C™
Use the USB-C™ port to access and charge your USB-C™ accessories from your Chromebook™ or charge your Chromebook™ from any USB-C™ adapter.
Apps and content for expanded learning
Take learning in new directions with access to the Google Play™ Store and Android™ apps, which include thousands of instantly shareable and easily manageable innovative education apps.[2]
Simple PC management
Spend less time and get right to the updates you need with HP Support Assistant.[3]
A simple way to manage
Experience seamless device integration with the included perpetual Chrome Enterprise Upgrade. Get 300+ policies and Active Directory, VDI, and enterprise mobility management support.[5]
Hassle-free connectivity keeps you going
Get a fast and reliable connection and stay connected in dense wireless environments with optional Wi-Fi 6 LAN and Bluetooth® 5.3 combo.[8]
Immersive 360-degree design
Easily interact and adapt to your learning style with a 360-degree hinge in laptop, tablet, tent, or stand mode.
Durable, reliable design
This durably designed Chromebook undergoes 19 MIL-STD 810 tests[6] and withstands drops up to 122cm (48.03 in).[4]
Fast, reliable performance
Quickly access online content, thanks to a MediaTek Kompanio 520 processor[7], plenty of memory, and HP Fast Charge.[11]
Help protect our shared future
Manufactured with sustainability in mind featuring 100 percent sustainably sourced materials in the outer box.[12]
| Design | |
|---|---|
| Product type | Hybrid (2-in-1) |
| Market positioning | Cloud computing |
| Form factor | Convertible (Folder) |
| Product colour | Black |
| Original brand name | HP |
| Introduction year | 2024 |
| Display | |
| HD type | HD |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 11.6" (29.5 cm) |
| Touchscreen | Yes |
| Display resolution | 1366 x 768 pixels |
| Display diagonal | 11.6" |
| Anti-glare screen | Yes |
| Processor | |
| Processor cache | 1 MB |
| Processor frequency | 2 GHz |
| Processor model | 520 |
| Processor cores | 8 |
| Processor manufacturer | MediaTek |
| Processor family | MediaTek |
| Memory | |
| Memory form factor | On-board |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | LPDDR4x-SDRAM |
| Maximum internal memory | 8 GB |
| Memory data transfer rate | 4266 MT/s |
| Storage | |
| Storage media | eMMC |
| Optical drive type | No |
| Total storage capacity | 64 GB |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | ARM Mali |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | ARM Mali-G52 2EE MC2 |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | ARM |
| Audio | |
| Number of microphones | 2 |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WLAN controller model | MediaTek MT7921 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | MediaTek |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Performance | |
| Gyroscope | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Clickpad |
| Numeric keypad | No |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | ChromeOS |
| Technical details | |
| Market positioning | Cloud computing |
| Form factor | Convertible (Folder) |
| Product colour | Black |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199251611902 |
| Brand-specific features | |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP segment | Business |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199251611902 |
| HP special features | |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 41 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 45 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Weight & dimensions | |
| Width | 11.5" (293 mm) |
| Depth | 7.85" (199.5 mm) |
| Height (front) | 3.54" (9 cm) |
| Height (rear) | 0.646" (1.64 cm) |
| Weight | 2.87 lbs (1.3 kg) |
| Packaging data | |
| AC adapter included | Yes |
| Sensors | |
| Accelerometer | Yes |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Other features | |
| WLAN controller model | MediaTek MT7921 |
| On-board graphics card | Yes |
| Display diagonal (metric) | 11.6" (29.5 cm) |
| AC adapter included | Yes |
| Anti-glare screen | Yes |
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/0) limited warranty includes 1 year of parts and labor. No on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
You may also be interested in
| Product |
New
HP Fortis Flip G1m MediaTek 520 Hybrid...
Login for pricing
|
ASUS Chromebook Flip CX1 CX1400FKA-DS8...
Login for pricing
|
ASUS Chromebook CX34 Flip CX3401FBA-YZ...
Login for pricing
|
Recommended
Lenovo 500e Yoga Chromebook Gen 4 Inte...
Login for pricing
|
Bestseller
Lenovo 14e Chromebook Gen 3 Intel® N N...
Login for pricing
|
Hot Product
Acer Chromebook CB315-5H-C4Z5 Intel® N...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
BV0X9UT#ABA
|
CX1400FKA-DS84FT
|
CX3401FBA-YZ388T-S
|
82W4000AUS
|
82W60001US
|
NX.KRNAA.002
|
| Manufacturer |
HP
|
ASUS
|
ASUS
|
Lenovo
|
Lenovo
|
Acer
|
| Weight |
1240g to 1500g
|
1500g to 2000g
|
N/A
|
1240g to 1500g
|
1240g to 1500g
|
1500g to 2000g
|
| Display diagonal |
11" to 12"
|
14" to 15"
|
14" to 15"
|
12" to 13"
|
14" to 15"
|
15" to 16"
|
| Display resolution |
1366 x 768 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1200 pixels
|
1920 x 1200 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
| Product colour |
Black
|
Silver
|
Grey
|
Grey
|
Grey
|
Silver
|
| Processor family |
MediaTek
|
Intel Celeron N
|
Intel Core i3
|
Intel N
|
Intel N
|
Intel N
|
| Operating system installed |
ChromeOS
|
ChromeOS
|
ChromeOS
|
ChromeOS
|
ChromeOS
|
ChromeOS
|
| Total storage capacity |
N/A
|
N/A
|
100GB to 300GB
|
N/A
|
100GB to 300GB
|
N/A
|
| Touchscreen |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
N
|
| On-board graphics card |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Internal memory |
8GB
|
8GB
|
8GB
|
4GB
|
8GB
|
8GB
|
| Storage media |
eMMC
|
eMMC
|
SSD
|
eMMC
|
eMMC
|
SSD
|
| Product type |
Hybrid (2-in-1)
|
Chromebook
|
Chromebook
|
Chromebook
|
Chromebook
|
Chromebook
|
| Mobile network connection |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
Y
|
| Discrete graphics card |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|





