We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
CyberPower CSB6WS surge protector White 6 AC outlet(s) 125 V 70.9" (1.8 m)
SKU
CSB6WS
- Surge Protection
- USB Charge Ports
- Wide Spaced Outlets
| SKU | CSB6WS |
|---|---|
| EAN | 0649532938988 |
| Manufacturer | Cyberpower |
| Availability | In Stock |
The CyberPower CSP806UC18 Surge Protector delivers reliable protection for your home or office tech. With 2400 joules of surge defense across eight AC outlets, it shields your devices—like computers, monitors, and other sensitive electronics—from power spikes caused by storms or electrical fluctuations. A sturdy 6-foot cord offers flexible setup, while built-in USB-A and USB-C ports let you charge phones, tablets, and other mobile gear without tying up an outlet.
| Power | |
|---|---|
| USB charging | Yes |
| Port 1 output current | 2.4 A |
| Surge energy rating | 1800 J |
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5-15R |
| Nominal input voltage | 125 V |
| Peak power | 1875 W |
| Nominal current output | 15 A |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 70.9" (1.8 m) |
| Features | |
|---|---|
| EMI/RFI noise filtering | 32 dB |
| Material | Plastic |
| Product colour | White |
| Technical details | |
| Compliance certificates | Federal Communications Commission (FCC), ICES, cETLus, RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 22.2 oz (630 g) |
| Cable length | 70.9" (1.8 m) |
| Width | 4.02" (102 mm) |
| Depth | 9.65" (245 mm) |
| Height | 1.61" (41 mm) |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
CyberPower CSB6WS surge protector Whit...
Login for pricing
|
Popular
Belkin 6-Outlets Surge Suppressor 6 AC...
Login for pricing
|
Bestseller
Belkin F5C048-2 surge protector White...
Login for pricing
|
C2G Surge Suppressor Gray 6 AC outlet(...
Login for pricing
|
Hot Product
Belkin BE106000-04 White 48" (1.2...
Login for pricing
|
Tripp Lite DB9 surge protector Beige
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CSB6WS
|
BP106000
|
F5C048-2
|
39995
|
BE106000-04
|
DB9
|
| Manufacturer |
Cyberpower
|
Belkin
|
Belkin
|
C2G
|
Belkin
|
Tripp Lite
|
| AC outlets quantity |
6
|
6
|
6
|
6
|
N/A
|
N/A
|





