We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lenovo ThinkCentre TIO-24 Gen5 computer monitor 23.8" 1920 x 1080 pixels Full HD LED Touchscreen Black
SKU
12NBGAR1UZ
Login for pricing
In stock
23.8", 1920 x 1080 WLED IPS Touch, 60Hz, 16:9, 250cd/m², 4ms, 178° / 178°, WebCam
UNSPSC: 43211902
- 23.8" WLED IPS Touch
- Full HD, 16:9, 1920 x 1080
- 60Hz, 4ms, 250cd/m2
- USB Hub, WebCam
TIO24Gen5TA23TIO24T 23.8 MonitorHDMI
| Audio | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in camera | Yes |
| AMD FreeSync | No |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Display | |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 16.7 million colors |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Pixel density | 93 ppi |
| Colour gamut | 99% |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 99% |
| HD type | Full HD |
| Display technology | LED |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Backlight type | W-LED |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Response time | 6 ms |
| Display diagonal | 23.8" |
| Response time (fast) | 4 ms |
| Touchscreen | Yes |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Anti-glare screen | Yes |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in camera | Yes |
| Design | |
| Certification | ENERGY STAR Certified, TCO 9.0, TCO Edge 2.0, EPEAT Gold, RoHS, EU Energy Level-D, Eyesafe Display 2.0, TÜV Low Blue Light (Hardware solution), TÜV Rheinland Eye Comfort |
| Product colour | Black |
| Colour name | Black |
| Camera | |
| Built-in camera | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | Yes |
| Number of upstream ports | 1 |
| USB Type-A downstream ports quantity | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 1.4 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| USB Power Delivery (USB PD) | No |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | No |
| Number of USB Type-B upstream ports quantity | 1 |
| DisplayPort out quantity | 0 |
| Ethernet LAN | No |
| Technical details | |
|---|---|
| Height (without stand) | 14.5" (367.6 mm) |
| Depth (without stand) | 2.87" (72.8 mm) |
| Width (without stand) | 21.3" (539.8 mm) |
| HDMI | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Product colour | Black |
| Weight (with stand) | 13.2 lbs (6 kg) |
| Touchscreen | Yes |
| Network | |
| Ethernet LAN | No |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Pivot | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Power | |
| Power consumption (max) | 34 W |
| Power consumption (typical) | 14 W |
| Weight & dimensions | |
| Height (without stand) | 14.5" (367.6 mm) |
| Depth (without stand) | 2.87" (72.8 mm) |
| Width (without stand) | 21.3" (539.8 mm) |
| Width (with stand) | 21.3" (539.8 mm) |
| Depth (with stand) | 8.17" (207.6 mm) |
| Height (with stand) | 21.2" (539.6 mm) |
| Weight (with stand) | 13.2 lbs (6 kg) |
| Weight (without stand) | 8.16 lbs (3.7 kg) |
| Package width | 24.4" (620 mm) |
| Package depth | 7.36" (187 mm) |
| Package height | 16.5" (420 mm) |
| Package weight | 20.9 lbs (9.5 kg) |
| Packaging data | |
| Package width | 24.4" (620 mm) |
| Package depth | 7.36" (187 mm) |
| Package height | 16.5" (420 mm) |
| Package weight | 20.9 lbs (9.5 kg) |
| Other features | |
| Certification | ENERGY STAR Certified, TCO 9.0, TCO Edge 2.0, EPEAT Gold, RoHS, EU Energy Level-D, Eyesafe Display 2.0, TÜV Low Blue Light (Hardware solution), TÜV Rheinland Eye Comfort |
| Height (without stand) | 14.5" (367.6 mm) |
| Depth (without stand) | 2.87" (72.8 mm) |
| Width (without stand) | 21.3" (539.8 mm) |
| Power consumption (max) | 34 W |
| HDMI | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | No |
| Ethernet LAN | No |
| Touchscreen | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | No |
| Certificates | |
| Certification | ENERGY STAR Certified, TCO 9.0, TCO Edge 2.0, EPEAT Gold, RoHS, EU Energy Level-D, Eyesafe Display 2.0, TÜV Low Blue Light (Hardware solution), TÜV Rheinland Eye Comfort |
You may also be interested in
| Product |
Lenovo ThinkCentre TIO-24 Gen5 compute...
Login for pricing
|
Recommended
Planar Systems PCT2785 computer monito...
Login for pricing
|
Hot Product
Viewsonic TD2230 computer monitor 21.5...
Login for pricing
|
Bestseller
Planar Systems PCT2235 computer monito...
Login for pricing
|
Popular
Viewsonic TD2430 computer monitor 23.6...
Login for pricing
|
Planar Systems Helium PCT2435 computer...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
12NBGAR1UZ
|
997-6848-00
|
TD2230
|
997-8286-00
|
TD2430
|
997-9363-00
|
| Manufacturer |
Lenovo
|
Planar Systems
|
Viewsonic
|
Planar Systems
|
Viewsonic
|
Planar Systems
|
| Display diagonal |
23" and more
|
23" and more
|
21" to 23"
|
21" to 23"
|
23" and more
|
23" and more
|
| Display resolution |
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Touchscreen |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Built-in camera |
Y
|
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Display technology |
LED
|
LCD
|
LCD
|
LCD
|
LCD
|
LCD
|
| Native aspect ratio |
16:9
|
N/A
|
16:9
|
N/A
|
16:9
|
16:9
|
| VESA mounting |
Y
|
N/A
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| NVIDIA G-SYNC |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Built-in USB hub |
Y
|
N/A
|
Y
|
N/A
|
Y
|
Y
|
| AMD FreeSync |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|









