We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
MAXHUB UC BM45 speakerphone PC USB Type-C Gray
SKU
UC BM45
The MAXHUB UC BM45 is a powerful speakerphone ideal for small to large meeting rooms. Its 8-beam microphone array and advanced speakers ensure 360-degree voice pick-up and natural sound, while AI noise suppression eliminates background distractions. Full-duplex audio allows for smooth, interruption-free conversations, and multiple units can be daisy-chained for broader coverage. Easy plug-and-play setup, an industry-leading 3-year advanced replacement warranty, local support, and remote device management via MAXHUB’s Pivot tool make it a reliable, flexible choice.
| Features | |
|---|---|
| Plug and Play | Yes |
| Control type | Touch |
| LED indicators | Yes |
| Noise reduction | Yes |
| Echo cancellation | Yes |
| Device type | PC |
| Product colour | Gray |
| Automatic gain control | Yes |
| Auto | No |
| Audio system full duplex | Yes |
| Loudspeakers | |
| Output power | 5 W |
| Frequency range | 100 - 20000 Hz |
| Microphone | |
| Number of microphones | 8 |
| Microphone frequency | 100 - 10000 Hz |
| Ports & interfaces | |
| Interface | USB Type-C |
| Connectivity technology | Wired |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | DC, PoE |
| Certificates | |
| Certified for Microsoft Teams | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Dimensions (WxDxH) | 4.8 x 4.8 x 2.56" (122 x 122 x 65 mm) |
| Width | 4.8" (122 mm) |
| Weight | 16.6 oz (472 g) |
| Height | 2.56" (65 mm) |
| Depth | 4.8" (122 mm) |
| Packaging data | |
| Package width | 8.9" (226 mm) |
| Package height | 3.58" (91 mm) |
| Package depth | 7.36" (187 mm) |
| Package weight | 2.67 lbs (1.21 kg) |
| Packaging content | |
| Cables included | USB Type-A to USB Type-C |
| Packaging content | UC BM45 Unit; Table Bracket; Power Adapter; USB-C to USB-A Cable (3m / 9.8ft) |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
MAXHUB UC BM45 speakerphone PC USB Typ...
Login for pricing
|
Hot Product
Jabra Speak 750 speakerphone Universal...
Login for pricing
|
EPOS EXPAND 80T
Login for pricing
|
Popular
Jabra Speak 750 speakerphone Universal...
Login for pricing
|
Bestseller
Axis 02324-001 speakerphone White
Login for pricing
|
New
HP Poly Sync 40+ USB-A USB-C Speakerph...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
UC BM45
|
7700-309
|
1000203
|
7700-409
|
02324-001
|
772C5AA
|
| Manufacturer |
MAXHUB
|
Jabra
|
EPOS
|
Jabra
|
Axis
|
HP Poly
|
| Device type |
PC
|
Universal
|
Universal
|
Universal
|
N/A
|
N/A
|
| Interface |
USB Type-C
|
USB/Bluetooth
|
USB/Bluetooth
|
USB/Bluetooth
|
N/A
|
N/A
|
| Connectivity technology |
Wired
|
Wired & Wireless
|
Wireless
|
Wired & Wireless
|
Wired
|
N/A
|





