We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
OWC Atlas Ultra 128 GB SDXC UHS-II
SKU
OWCSDV90U0128
- Ultra-speed: up to 250MB/s write and 300MB/s read
- Dependable: delivers 90MB/s minimum sustained write speed
- Proven: extended time tested in highest settings of high-end cameras
- Tough: bend/shock/X-ray resistant and IP67 dust-proof and waterproof
| SKU | OWCSDV90U0128 |
|---|---|
| EAN | 0810100981242 |
| Manufacturer | OWC |
| Availability | In Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual View Manual |
OWC Atlas Ultra SD V90
High-performance, highest quality memory card for advanced photography and video recording at maximum camera settings.
Go Beyond Pro
When your projects require you to take your skills – and camera settings – beyond pro, Atlas Ultra SD V90 memory cards have you covered. Shooting action photos with lots of quick sequences? Just point and reliably capture mind-blowing burst sequences. Want the highest possible quality footage? Up to 6K stunning video is yours for the recording. With the Atlas Ultra SD V90’s ability to deliver insanely fast 90MB/s minimum sustained write speed, you’ll never have to worry about dropped frames or missing footage.
Shoot, Store, and Swap… Anywhere
Atlas Ultra SD V90 cards can shrug off the toughest environmental challenges, including x-rays, shocks, bends, dust, and water. Go ahead…shoot, store, and swap with total peace of mind. Atlas Ultra SD V90 cards have your work – and your back – well protected.
High-performance, highest quality memory card for advanced photography and video recording at maximum camera settings.
Go Beyond Pro
When your projects require you to take your skills – and camera settings – beyond pro, Atlas Ultra SD V90 memory cards have you covered. Shooting action photos with lots of quick sequences? Just point and reliably capture mind-blowing burst sequences. Want the highest possible quality footage? Up to 6K stunning video is yours for the recording. With the Atlas Ultra SD V90’s ability to deliver insanely fast 90MB/s minimum sustained write speed, you’ll never have to worry about dropped frames or missing footage.
Shoot, Store, and Swap… Anywhere
Atlas Ultra SD V90 cards can shrug off the toughest environmental challenges, including x-rays, shocks, bends, dust, and water. Go ahead…shoot, store, and swap with total peace of mind. Atlas Ultra SD V90 cards have your work – and your back – well protected.
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 128 GB |
| Read speed | 300 MB/s |
| Write speed | 250 MB/s |
| Internal memory type | UHS-II |
| X-speed rating | 10 |
| Flash card type | SDXC |
| Video Speed Class | V90 |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Protection features | Dust resistant, Shock resistant, Water resistant, X-ray proof |
| Features | |
| Product colour | Black |
| Protection features | Dust resistant, Shock resistant, Water resistant, X-ray proof |
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Internal memory type | UHS-II |
| Protection features | Dust resistant, Shock resistant, Water resistant, X-ray proof |
| Capacity | 128 GB |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -25 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 0.945" (24 mm) |
| Depth | 1.26" (32 mm) |
| Height | 0.0787" (2 mm) |
| Packaging data | |
| Package type | Jewel case |
You may also be interested in
| Product |
New
OWC Atlas Ultra 128 GB SDXC UHS-II
Login for pricing
|
Bestseller
Transcend CompactFlash Card 1000x 16GB...
Login for pricing
|
Hot Product
Transcend TRANSCEND 32GB CF CARD (133X)
Login for pricing
|
Transcend CF170 32 GB CompactFlash MLC
Login for pricing
|
Popular
SanDisk 32GB Extreme Pro CF 160MB/s Co...
Login for pricing
|
Transcend microSDHC 32GB MLC Class 10
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
OWCSDV90U0128
|
TS16GCF1000
|
TS32GCF133
|
TS32GCF170
|
SDCFXPS-032G-A46
|
TS32GUSDC10M
|
| Manufacturer |
OWC
|
Transcend
|
Transcend
|
Transcend
|
Sandisk
|
Transcend
|
| Flash card type |
SDXC
|
CompactFlash
|
CompactFlash
|
CompactFlash
|
CompactFlash
|
MicroSDHC
|
| Flash memory class |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Class 10
|
| Capacity |
128GB to 256GB
|
16GB to 24GB
|
32GB to 48GB
|
32GB to 48GB
|
32GB to 48GB
|
32GB to 48GB
|





