We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP 902 Magenta Original Ink Cartridge
SKU
T6L90AN
Login for pricing
In stock
HP 902 Magenta Original Ink Cartridge, Magenta, Pigment-based ink, 4 ml, 315 pages
UNSPSC: 44103105
- Original HP 902 Ink Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 902 ink cartridges work with: HP OfficeJet Pro 6968, 6978
- 1 Magenta (~315 pages)
- Print high-quality black text and brilliant graphics with Original HP Supplies designed for reliability.
- Quality prints you can take pride in
- Get reliable performance and professional-quality color and black text for the office. Original HP ink cartridges deliver striking documents, every time. Print affordably with low-priced individual cartridges and high-yield cartridge options.[1,2]
- Ideal for busy entrepreneurs and small-business owners who want to make a professional impression and serve the bottom line.
- Depend on Original HP 902 Ink Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Ink cartridge
| SKU | T6L90AN |
|---|---|
| EAN | 0889894982766 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
Reliability you can trust
Get high-quality results with Original HP Ink and make your hard work stand out from the rest.
You give your best. So do we.
Stay productive when you need it most with Original HP Ink.
Keep important documents and memories alive
Choose Original HP Ink to print crisp documents and your cherished moments in vivid colors.
HP 902 Magenta Original Ink Cartridge. Colour ink type: Pigment-based ink, Color ink page yield: 315 pages, Color ink volume: 4 ml, Printing colors: Magenta
| Features | |
|---|---|
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Colour ink volume | 4 ml |
| Brand compatibility | HP |
| Colour ink page yield | 315 pages |
| Printing colours | Magenta |
| Print technology | Inkjet printing |
| Compatibility | HP 902 ink cartridges work with: HP OfficeJet Pro 6968, 6978 |
| Package type | Box |
| Selectability | 902 |
| Print head nozzles | 672 |
| Ink drop | 8.6 pl |
| Technical details | |
| Printing colours | Magenta |
| Package type | Box |
| Print technology | Inkjet printing |
| Empty weight | 0.627 oz (17.8 g) |
| Selectability | 902 |
| Print head nozzles | 672 |
| Ink drop | 8.6 pl |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 889894982766 |
| Box contents | Ink cartridge |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 0.705 oz (20 g) |
| Package depth | 0.929" (23.6 mm) |
| Package weight | 1.41 oz (40 g) |
| Package width | 4.25" (108 mm) |
| Package type | Box |
| Package height | 5.08" (129 mm) |
| Empty weight | 0.627 oz (17.8 g) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 0.929" (23.6 mm) |
| Package weight | 1.41 oz (40 g) |
| Package width | 4.25" (108 mm) |
| Package type | Box |
| Package height | 5.08" (129 mm) |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 889894982766 |
| Other features | |
| Empty weight | 0.627 oz (17.8 g) |
| Selectability | 902 |
| Print head nozzles | 672 |
| Ink drop | 8.6 pl |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
HP 902 Magenta Original Ink Cartridge
Login for pricing
|
New
51604A Printhead black, 500 pages, 3ml
Login for pricing
|
Bestseller
C6602A Printhead black, 18ml
Login for pricing
|
Canon CLI-251GY ink cartridge 1 pc(s)...
Login for pricing
|
Popular
Canon PGI-35 Black ink cartridge Origi...
Login for pricing
|
Canon PG-240 ink cartridge 1 pc(s) Ori...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
T6L90AN
|
51604A
|
C6602A
|
6517B001
|
1509B002
|
5207B001
|
| Manufacturer |
HP
|
HP
|
HP
|
Canon
|
Canon
|
Canon
|
| Type |
Original
|
Original
|
N/A
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Printing colours |
Magenta
|
Black
|
Black
|
Grey
|
Black
|
Black
|
| Brand compatibility |
HP
|
HP
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|





