We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
MSI Geforce RTX 3050 VENTUS 2X 6G OC NVIDIA 6 GB GDDR6
SKU
G3050V2X6C
Login for pricing
In stock
NVIDIA GeForce RTX 3050, 6GB GDDR6, 96 bit, PCI Express x8 4.0, 2 x HDMI (2.1), 1 x DP (1.4a), CUDA, DirectX 12 Ultimate, OpenGL 4.6, 70W
UNSPSC: 43201401
- 1492 MHz / 14 Gbps
- 6GB GDDR6
- DisplayPort x 1 (v1.4a)
- HDMITM x 2 (Supports 4K@120Hz as specified in HDMITM 2.1)
- Two fans and a huge heatsink ensure a cool and quiet experience for you
- OC Scanner: An automated function finds the highest stable overclock settings
- On Screen Display: Provides real-time information of your system's performance
- Predator: In-game video recording
| SKU | G3050V2X6C |
|---|---|
| EAN | 0824142348710 |
| Manufacturer | MSI |
| Availability | In Stock |
| Product Videos |
View Video |
| PDF URLs |
View PDF |
VENTUS brings a performance-focused design that maintains the essentials to accomplish any task at hand. A capable dual fan arrangement laid into a rigid industrial design lets this sharp looking graphics card fit into any build.
DESIGNED FOR BETTER DISSIPATION
Compared to generic fan designs, VENTUS series fans utilize custom fan design with a unique curve to enhance heat dissipation by generating more airflow and air pressure.
TAILORED PCB DESIGN
Not all circuit boards are created equal. A custom PCB Design provides greater reliability and beefed up power circuitry for pushing the card to its limits.
DESIGNED FOR BETTER DISSIPATION
Compared to generic fan designs, VENTUS series fans utilize custom fan design with a unique curve to enhance heat dissipation by generating more airflow and air pressure.
TAILORED PCB DESIGN
Not all circuit boards are created equal. A custom PCB Design provides greater reliability and beefed up power circuitry for pushing the card to its limits.
| Processor | |
|---|---|
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Processor boost clock speed | 1492 MHz |
| Maximum displays per videocard | 3 |
| CUDA cores | 2304 |
| CUDA | Yes |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | GeForce RTX 3050 |
| Memory | |
| Discrete graphics card memory | 6 GB |
| Memory bandwidth (max) | 14 GB/s |
| Memory bus | 96 bit |
| Graphics card memory type | GDDR6 |
| Ports & interfaces | |
| HDMI version | 2.1 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| DisplayPort version | 1.4a |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Interface type | PCI Express x8 4.0 |
| Video | |
| DirectX version | 12 Ultimate |
| OpenGL version | 4.6 |
| HDMI version | 2.1 |
| HDCP | Yes |
| Dual Link DVI | No |
| CUDA cores | 2304 |
| Performance | |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| DirectX version | 12 Ultimate |
| OpenGL version | 4.6 |
| HDCP | Yes |
| Dual Link DVI | No |
| TV tuner integrated | No |
| Design | |
|---|---|
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Form factor | Full-Height/Half-Length (FH/HL) |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 70 W |
| Minimum system power supply | 300 W |
| Technical details | |
| Cooling type | Active |
| Form factor | Full-Height/Half-Length (FH/HL) |
| Product colour | Black |
| TV tuner integrated | No |
| System requirements | |
| Minimum system power supply | 300 W |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 13.4 oz (381 g) |
| Height | 4.29" (109 mm) |
| Depth | 1.65" (42 mm) |
| Length | 7.44" (189 mm) |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Package weight | 21.5 oz (610 g) |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
MSI Geforce RTX 3050 VENTUS 2X 6G OC N...
Login for pricing
|
ASUS Dual -RTX3050-O6G NVIDIA GeForce...
Login for pricing
|
Hot Product
PNY NVIDIA RTX A400 4 GB GDDR6
Login for pricing
|
Popular
HP NVIDIA Quadro P620 2GB GDDR5
Login for pricing
|
Bestseller
Lenovo NVIDIA RTX A400 4 GB GDDR6
Login for pricing
|
New
GIGABYTE GeForce RTX 5050 WINDFORCE OC...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
G3050V2X6C
|
DUAL-RTX3050-O6G
|
VCNRTXA400ATX-PB
|
3ME25AT
|
4X61Q73040
|
GV-N5050WF2OC-8GD
|
| Manufacturer |
MSI
|
ASUS
|
PNY
|
HPI SOURCING
|
Lenovo
|
Gigabyte
|
| Graphics card memory type |
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR5
|
GDDR6
|
GDDR6
|
| Interface type |
PCI Express x8 4.0
|
PCI Express 4.0
|
PCI Express x8 4.0
|
PCI Express x16 3.0
|
PCI Express x8 4.0
|
PCI Express 5.0
|
| Memory bus |
64bit to 128bit
|
64bit to 128bit
|
32bit to 64bit
|
64bit to 128bit
|
N/A
|
64bit to 128bit
|
| Graphics processor |
GeForce RTX 3050
|
GeForce RTX 3050
|
RTX A400
|
Quadro P620
|
RTX A400
|
GeForce RTX 5050
|
| Maximum resolution |
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
5120 x 2880 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
| DVI-I ports quantity |
N/A
|
0
|
N/A
|
N/A
|
0
|
0
|
| DVI-D ports quantity |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
0
|
0
|
| HDMI ports quantity |
2
|
1
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
2
|
| Cooling type |
active
|
active
|
active
|
active
|
active
|
active
|
| DisplayPorts quantity |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
0
|
N/A
|
| Graphics processor family |
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
| Discrete graphics card memory |
6GB to 8GB
|
6GB to 8GB
|
4GB to 6GB
|
2GB to 3GB
|
4GB to 6GB
|
8GB to 12GB
|





