We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP 965 Ergonomic Wireless Keyboard
- This ergonomic keyboard’s adaptable design helps you type in a more natural position throughout the day. Its split zones and negative tilt reduce forearm muscle activity by 19% and lateral wrist deviation by 60%, on average[2]. Finger-fit keycaps and extra-large wrist rest with high-density foam offers extra support, while the separated numeric keypad can be placed where you want when you need it. Ergonomically designed for you—all backed by Human Factors and U.S. Ergonomics certification.
- Don’t work like everyone. Work like you. This keyboard works with you to do just that. Set shortcuts across twenty programmable keys[1], then choose your wireless keypad’s perfect position. Plus, quiet keys and up to a 24-month battery life[3] on the keyboard and 6-month on the keypad help you stay focused, so your projects stay true to your vision.
- Securely connect the HP 965 Ergonomic Wireless Keyboard with the HP Unifying Dongle[4] for one worry-free connection. Or, seamlessly switch to wireless Bluetooth and link up quick using Swift Pair. You’ve got options, including multi-device support for up to 3 devices, so you can enjoy a smoother, more productive workflow.
- The better choice for a brighter tomorrow, the HP Ergonomic Wireless Keyboard is made with at least 60% post-consumer recycled materials[5]. Plus, with FSC certified packaging, this keyboard was thoughtfully designed.
| SKU | 7E756AA#ABA |
|---|---|
| EAN | 0197192177730 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
| Product Videos |
View Video |

Precisely designed for you
This ergonomic keyboard’s adaptable design helps you type in a more natural position throughout the day. Its split zones and negative tilt reduce forearm muscle activity by 19% and lateral wrist deviation by 60%, on average[2]. Finger-fit keycaps and extra-large wrist rest with high-density foam offers extra support, while the separated numeric keypad can be placed where you want when you need it. Ergonomically designed for you—all backed by Human Factors and U.S. Ergonomics certification.

Personalized performance
Don’t work like everyone. Work like you. This keyboard works with you to do just that. Set shortcuts across twenty programmable keys[1], then choose your wireless keypad’s perfect position. Plus, quiet keys and up to a 24-month battery life[3] on the keyboard and 6-month on the keypad help you stay focused, so your projects stay true to your vision.

Keep your business yours
Securely connect the HP 965 Ergonomic Wireless Keyboard with the HP Unifying Dongle[4] for one worry-free connection. Or, seamlessly switch to wireless Bluetooth® and link up quick using Swift Pair. You’ve got options, including multi-device support for up to 3 devices, so you can enjoy a smoother, more productive workflow.
| Keyboard | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Programmable hot keys | Yes |
| Multi-device support | Yes |
| Copilot key | Yes |
| Design | |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| HP segment | Business |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| UNSPSC-code | 43211706 |
| Master (outer) cases per pallet | 48 pc(s) |
| Sustainable technologies and materials | FSC Certified Packaging; 60% post-consumer recycled plastic; Packaging is recyclable |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | Forest Stewardship Council (FSC) |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 10 |
| Compliance certificates | CB, EAC, BIS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 197192177730 |
| Mouse | |
| Mouse included | No |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Minimum system requirements | USB Type-A port; Bluetooth |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Sustainability | |
| Sustainable technologies and materials | FSC Certified Packaging; 60% post-consumer recycled plastic; Packaging is recyclable |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | Forest Stewardship Council (FSC) |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 10 |
| Compliance certificates | CB, EAC, BIS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| Brand-specific features | |
|---|---|
| HP GTIN (EAN/UPC) | 197192177730 |
| Weight & dimensions | |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 15.7 x 9.2 x 1.54" (398.8 x 233.6 x 39.2 mm) |
| Packaging data | |
| Package weight | 3.7 lbs (1.68 kg) |
| Package width | 10.6" (270 mm) |
| Package height | 2.52" (64 mm) |
| Package depth | 17.3" (440 mm) |
| Warranty card | Yes |
| Packaging content | |
| Warranty card | Yes |
| Other features | |
| Compatible operating systems | Windows 11; Windows 10; macOS; ChromeOS |
| UNSPSC-code | 43211706 |
| Minimum system requirements | USB Type-A port; Bluetooth |
| Master (outer) cases per pallet | 48 pc(s) |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 10 |
| Carbon footprint | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 10 |
| Logistics data | |
| Master (outer) cases per pallet | 48 pc(s) |
| Pallet gross weight | 852.7 lbs (386.8 kg) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 8 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
New
HP 965 Ergonomic Wireless Keyboard
Login for pricing
|
Bestseller
CHERRY TouchBoard G80-11900 keyboard U...
Login for pricing
|
Recommended
CHERRY XS Trackball keyboard Universal...
Login for pricing
|
Hot Product
CHERRY G84-4420 keyboard Universal USB...
Login for pricing
|
CHERRY G84-4420LPBEU keyboard PS/2 Gray
Login for pricing
|
Popular
CHERRY XS Touchpad keyboard Universal...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
7E756AA#ABA
|
G80-11900LUMEU-2
|
G84-5400LUMEU-2
|
G84-4420LUBEU-2
|
G84-4420LPBEU-0
|
G84-5500LUMEU-2
|
| Manufacturer |
HP
|
CHERRY
|
CHERRY
|
CHERRY
|
CHERRY
|
CHERRY
|
| Keyboard layout |
N/A
|
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTY
|
N/A
|
QWERTY
|
| Connectivity technology |
N/A
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
| Mouse included |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Backlight |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|
N
|
| Recommended usage |
N/A
|
Universal
|
Universal
|
Universal
|
N/A
|
Universal
|
| Device interface |
N/A
|
USB
|
USB
|
USB
|
PS/2
|
USB
|










