We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
LG BU60RG data projector Standard throw projector 6000 ANSI lumens DLP UHD 4K (3840x2160) White
SKU
BU60RG
Login for pricing
In stock
LG BU60RG, 6000 ANSI lumens, DLP, UHD 4K (3840x2160), 3000000:1, 16:9, 40 - 300"
UNSPSC: 45111609
| SKU | BU60RG |
|---|---|
| EAN | 0195174067949 |
| Manufacturer | LG |
| Availability | In Stock |
LG BU60RG. Projector brightness: 6000 ANSI lumens, Projection technology: DLP, Projector native resolution: UHD 4K (3840x2160). Light source type: Laser, Service life of light source: 20000 h. Focus: Manual, Throw ratio: 1.30 - 2.08, Horizontal lens shift range: -20 - 20%. Serial interface type: RS-232C. Noise level: 33 dB, Operating system installed: webOS
| Projector | |
|---|---|
| Projector native resolution | UHD 4K (3840x2160) |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Supported aspect ratios | 4:3, 16:10, 16:6, 16:9, 21:9 |
| Screen size compatibility | 40 - 300" |
| Contrast ratio (typical) | 3000000:1 |
| Projection technology | DLP |
| Projector brightness | 6000 ANSI lumens |
| Smart projector | No |
| Light source | |
| Light source type | Laser |
| Service life of light source | 20000 h |
| Lens system | |
| Zoom capability | Yes |
| Focus | Manual |
| Horizontal lens shift range | -20 - 20% |
| Vertical lens shift range | -50 - 50% |
| Throw ratio | 1.30 - 2.08 |
| Offset | 100% |
| Video | |
| Full HD | Yes |
| Ports & interfaces | |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Composite video in | 0 |
| Serial interface type | RS-232C |
| HDMI version | 2.0 |
| DVI port | No |
| Component video (YPbPr/YCbCr) in | 0 |
| Network | |
| Smart TV | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Bluetooth | Yes |
| Storage | |
| Card reader integrated | No |
| Features | |
|---|---|
| Interactive | No |
| Operating system version | 6.0 |
| Operating system installed | webOS |
| Noise level | 33 dB |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| RMS rated power | 10 W |
| Design | |
| Market positioning | Presentation |
| Product type | Standard throw projector |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product colour | White |
| Cable lock slot | Yes |
| Display | |
| Built-in display | No |
| Power | |
| AC adapter output voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power source | AC |
| Power consumption (typical) | 440 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 22.8" (580 mm) |
| Package depth | 17.4" (441 mm) |
| Package height | 10.7" (273 mm) |
| Width | 14.6" (370 mm) |
| Depth | 11.4" (290 mm) |
| Height | 6.13" (155.7 mm) |
| Packaging content | |
| Remote control included | Yes |
| Manual | Yes |
| Cables included | AC, Serial |
You may also be interested in
| Product |
LG BU60RG data projector Standard thro...
Login for pricing
|
New
BenQ LU935ST data projector Short thro...
Login for pricing
|
Hot Product
Viewsonic LS921WU data projector Short...
Login for pricing
|
Recommended
LG BU53RG data projector Standard thro...
Login for pricing
|
LG ProBeam BU50RG Standard throw proje...
Login for pricing
|
Bestseller
Sharp NP-PV710UL-W1-13ZL data projecto...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
BU60RG
|
LU935ST
|
LS921WU
|
BU53RG
|
BU50RG
|
NP-PV710UL-W1-13ZL
|
| Manufacturer |
LG
|
Benq
|
Viewsonic
|
LG
|
LG
|
Sharp
|
| Weight |
N/A
|
6000g to 8000g
|
6000g to 8000g
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Projection technology |
DLP
|
DLP
|
DMD
|
DLP
|
DLP
|
LCD
|
| Projector brightness |
4000ANSI lumens and more
|
4000ANSI lumens and more
|
4000ANSI lumens and more
|
4000ANSI lumens and more
|
4000ANSI lumens and more
|
4000ANSI lumens and more
|
| Noise level |
30dB to 40dB
|
30dB to 40dB
|
30dB to 40dB
|
30dB to 40dB
|
30dB to 40dB
|
30dB to 40dB
|
| DVI port |
N
|
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| VGA (D-Sub) ports quantity |
0
|
1
|
2
|
0
|
0
|
0
|
| Component video (YPbPr/YCbCr) in |
up to 1
|
N/A
|
up to 1
|
up to 1
|
up to 1
|
up to 1
|
| HDMI ports quantity |
2
|
2
|
2
|
2
|
2
|
2
|
| Native aspect ratio |
16:9
|
16:10
|
16:10
|
16:9
|
16:9
|
16:10
|
| Projector native resolution |
UHD 4K (3840x2160)
|
WUXGA (1920x1200)
|
WUXGA (1920x1200)
|
UHD 4K (3840x2160)
|
UHD 4K (3840x2160)
|
DCI 4K (4096x2160)
|
| Product type |
Standard throw projector
|
Short throw projector
|
Short throw projector
|
Standard throw projector
|
Standard throw projector
|
Standard throw projector
|
| Light source type |
Laser
|
Laser
|
Laser
|
Laser
|
Laser
|
Laser
|





