We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP 65W GaN USB-C Laptop Charger
SKU
600Q8UT#ABA
Login for pricing
In stock
HP 65W GaN USB-C Laptop Charger, 65 W, Supports up to 65 W power delivery, Business, 0 - 35 °C, -20 - 85 °C, CCC, Federal Communications Commission (FCC), CE
UNSPSC: 39121006
- Travel easily with this petite powerhouse. Even though it's compact, you get all the benefits of efficient charging. It's 20% smaller than our last-gen 65W laptop charger and its gallium nitride (GaN) technology packs even more power while staying efficient. Now don't let all that power go to your head.
- Charge your laptop and other devices quickly with the fast charging capabilities[3] of USB-C. Enjoy fast charging with most USB-C devices, not just HP products[1]. Your device ecosystem is now wide open and ready to power up.
- Two USB-C ports to multitask your charging needs. Phone and laptop. Laptop and tablet. Tablet and toothbrush? Whatever powers your day plugs in here[2].
- To reduce the amount of raw material we use, the charger itself contains 30% recycled plastics[4] and is shipped in 100% recyclable packaging[5] that meets recycling requirements, so it can stay out of the landfill when customers are finished with it[6].
| SKU | 600Q8UT#ABA |
|---|---|
| EAN | 0196337695214 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |

Tiny But Mighty
Travel easily with this petite powerhouse. Even though it's compact, you get all the benefits of efficient charging. It's 20% smaller than our last-gen 65W laptop charger and its gallium nitride (GaN) technology packs even more power while staying efficient. Now don't let all that power go to your head.

Fast Charging. Universal Power
Charge your laptop and other devices quickly with the fast charging capabilities[3] of USB-C®. Enjoy fast charging with most USB-C® devices, not just HP products[1]. Your device ecosystem is now wide open and ready to power up.

Simultaneous USB-C® Charging
Two USB-C® ports to multitask your charging needs. Phone and laptop. Laptop and tablet. Tablet and toothbrush? Whatever powers your day plugs in here[2].
HP 65W GaN USB-C Laptop Charger. Output power: 65 W, Compatibility: Supports up to 65 W power delivery, HP segment: Business. Compliance certificates: CCC, Federal Communications Commission (FCC), CE. Sustainable technologies and materials: 20% post-consumer recycled plastic; Packaging is recyclable. Width: 2.95" (75 mm), Depth: 2.09" (53 mm), Height: 0.866" (22 mm). Package width: 2.95" (75 mm), Package depth: 2.1" (53.3 mm), Package height: 0.866" (22 mm)
| Features | |
|---|---|
| Output power | 65 W |
| Country of origin | China |
| Compatibility | Supports up to 65 W power delivery |
| HP segment | Business |
| Power | |
| Output power | 65 W |
| Performance | |
| Compatibility | Supports up to 65 W power delivery |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 85 °C |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CCC, Federal Communications Commission (FCC), CE |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainable technologies and materials | 20% post-consumer recycled plastic; Packaging is recyclable |
| Sustainability compliance | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 3 oz (85 g) |
| Width | 2.95" (75 mm) |
| Depth | 2.09" (53 mm) |
| Height | 0.866" (22 mm) |
| Packaging data | |
| Package width | 2.95" (75 mm) |
| Package depth | 2.1" (53.3 mm) |
| Package height | 0.866" (22 mm) |
| Package weight | 18.5 oz (525 g) |
| Technical details | |
| Features | Fast charging; Additional USB Type-C port |
| Box contents | AC power adapter; USB Type-C cable; 1 Power Cord; Warranty Card |
| Sustainable technologies and materials | 20% post-consumer recycled plastic; Packaging is recyclable |
| Sustainability compliance | Yes |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 10 |
| Compliance certificates | CCC, Federal Communications Commission (FCC), CE |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 10 |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| UNSPSC-code | 39121006 |
You may also be interested in
| Product |
New
HP 65W GaN USB-C Laptop Charger
Login for pricing
|
Bestseller
Panasonic CF-LNDDC120 power adapter/in...
Login for pricing
|
Popular
Black Box PS290 power adapter/inverter...
Login for pricing
|
Recommended
Axiom 331-9053-AX power adapter/invert...
Login for pricing
|
Axiom H1D36AA-AX power adapter/inverte...
Login for pricing
|
Hot Product
Zebra ZD410D/ZD420C KIT POWER SUPPLY p...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
600Q8UT#ABA
|
CF-LNDDC120
|
PS290
|
331-9053-AX
|
H1D36AA-AX
|
P1079903-026
|
| Manufacturer |
HP
|
Panasonic
|
Black Box
|
Axiom
|
Axiom
|
Zebra
|
| Power supply type |
N/A
|
auto
|
indoor
|
indoor
|
indoor
|
indoor
|
| Purpose |
N/A
|
Notebook
|
Hub
|
Notebook
|
Notebook
|
Label Printer
|
















