We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 32GB (1x32GB) Dual Rank x8 DDR5-5600 CAS-46-45-45 EC8 Registered Smart Memory Kit
| SKU | P64706-B21 |
|---|---|
| EAN | 0190017679877 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
High Performance
HPE DDR5 Smart Memory 6400 MT/s provides improvements in bandwidth in comparison to DDR4 5600MT/s memory modules.
HPE DDR5 Smart Memory delivers improvements in latency at 6400 MT/s in comparison to DDR4 5600MT/s memory modules.
High Reliability
Hewlett Packard Enterprise tests and qualifies HPE DDR5 Smart Memory modules on all HPE server platforms to deliver the highest level of signal integrity.
HPE DDR5 Smart Memory prevents unnecessary DIMM replacement and reduces server downtime with advanced memory error detection technology.
HPE uses the highest quality materials for its DDR5 server memory, reducing issues that may affect signal integrity and increasing system reliability.
HPE provides server memory that performs above industry standards, enabling customers to increase the performance of their servers without having to increase the amount of memory purchased.
| Power | |
|---|---|
| Memory voltage | 1.1 V |
| Design | |
| Compatible products | HPE Compute Mainstream Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Memory | |
|---|---|
| Buffered memory type | Registered (buffered) |
| Internal memory | 32 GB |
| Memory voltage | 1.1 V |
| Memory ranking | 2 |
| Internal memory type | DDR5 |
| Features | |
| Buffered memory type | Registered (buffered) |
| Compatible products | HPE Compute Mainstream Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Internal memory | 32 GB |
| Memory voltage | 1.1 V |
| Memory ranking | 2 |
| Internal memory type | DDR5 |
| Memory data transfer rate | 5600 MT/s |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
HPE 32GB (1x32GB) Dual Rank x8 DDR5-56...
Login for pricing
|
Hot Product
Transcend 8GB DDR3L 1600MHz memory mod...
Login for pricing
|
Transcend TS1GSK64W6H memory module 8...
Login for pricing
|
Recommended
Transcend 8GB DDR3L 1600MHz ECC memory...
Login for pricing
|
Popular
Transcend DDR3 8GB memory module 1 x 8...
Login for pricing
|
Transcend TS1GSK64V6H memory module 8...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
P64706-B21
|
TS1GLK64W6H
|
TS1GSK64W6H
|
TS1GLK72W6H
|
TS1GLK64V6H
|
TS1GSK64V6H
|
| Manufacturer |
HPE
|
Transcend
|
Transcend
|
Transcend
|
Transcend
|
Transcend
|
| Internal memory type |
DDR5
|
DDR3L
|
DDR3
|
DDR3
|
DDR3
|
DDR3
|
| ECC |
N/A
|
N
|
N
|
Y
|
N
|
N
|
| Memory form factor |
N/A
|
240-pin DIMM
|
204-pin SO-DIMM
|
240-pin DIMM
|
240-pin DIMM
|
204-pin SO-DIMM
|
| Component for |
N/A
|
PC/server
|
Notebook
|
N/A
|
PC/server
|
Notebook
|
| Internal memory |
32GB
|
8GB
|
8GB
|
8GB
|
8GB
|
8GB
|
| Memory layout (modules x size) |
N/A
|
1 x 8 GB
|
1 x 8 GB
|
1 x 8 GB
|
1 x 8 GB
|
2 x 8 GB
|










