We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton EBP-0206 UPS battery Lead acid 96 V 9 Ah
SKU
EBP-0206
| SKU | EBP-0206 |
|---|---|
| EAN | 0786689575571 |
| Manufacturer | Eaton |
| Availability | In Stock |
Eaton 9SX replacement battery pack, Used with 9SX2000, 9SX2000G, 9SX3000, 9SX3000G, 9SX3000GL 9SX3000HW, Hot-swappable internal batteries, Single-phase, Sealed/lead-acid battery type
| Features | |
|---|---|
| Battery technology | Lead acid |
| Battery capacity | 9 Ah |
| Battery voltage | 96 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 47.6 lbs (21.6 kg) |
| Width | 16" (406 mm) |
| Height | 11.4" (290 mm) |
| Depth | 16.9" (429 mm) |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Eaton EBP-0206 UPS battery Lead acid 9...
Login for pricing
|
Popular
APC RBC12 UPS battery Sealed Lead Acid...
Login for pricing
|
Eaton ASY-0529 UPS battery Sealed Lead...
Login for pricing
|
Hot Product
Tripp Lite RBC5-192 UPS battery 192 V
Login for pricing
|
Tripp Lite RBC58-2U UPS battery 48 V
Login for pricing
|
Bestseller
APC Smart-UPS Sealed Lead Acid (VRLA)...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
EBP-0206
|
RBC12
|
ASY-0529
|
RBC5-192
|
RBC58-2U
|
SMX48RMBP2U
|
| Manufacturer |
Eaton
|
APC
|
Eaton
|
Tripp Lite
|
Tripp Lite
|
APC
|
| Battery technology |
Lead Acid
|
Sealed Lead Acid (VRLA)
|
Sealed Lead Acid (VRLA)
|
N/A
|
N/A
|
Sealed Lead Acid (VRLA)
|





