We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP 285 Silent Wireless Mouse
SKU
6G4E6AA#ABL
- Enjoy a reliable connection with a 2.4GHz wireless dongle.[1] Store the dongle inside the mouse when you're on the go.
- This mouse has up to 90% noise reduction on the left and right buttons. So, you get that same click feel without the sound. It’s perfect to use in any space.
- Rest easy with an HP standard one-year limited warranty.[3]
| SKU | 6G4E6AA#ABL |
|---|---|
| EAN | 0196548879663 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
Convenient connectivity, no strings attached
Enjoy a reliable connection with a 2.4GHz wireless dongle.[1] Store the dongle inside the mouse when you're on the go.
Click quietly
This mouse has up to 90% noise reduction on the left and right buttons. So, you get that same click feel without the sound. It’s perfect to use in any space.
HP 285 Silent Wireless Mouse
| Design | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Technical details | |
| Weight | 3.19 oz (90.5 g) |
| UNSPSC-code | 43211708 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 196548879663 |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 3.19 oz (90.5 g) |
| Width | 1.59" (40.3 mm) |
| Depth | 4.31" (109.5 mm) |
| Height | 2.79" (70.8 mm) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 6.17 oz (175 g) |
| Package width | 1.81" (46 mm) |
| Package depth | 4.92" (125 mm) |
| Package height | 4.17" (106 mm) |
| Warranty card | Yes |
| Packaging content | |
| Warranty card | Yes |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 196548879663 |
| Other features | |
| Weight | 3.19 oz (90.5 g) |
| Compatibility | Compatible with PCs with available USB-A port. |
| Minimum system requirements | Available USB-A port |
| Compatible operating systems | Windows 11; Windows 10; macOS; Chrome OS™ |
| UNSPSC-code | 43211708 |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
You may also be interested in
| Product |
New
HP 285 Silent Wireless Mouse
Login for pricing
|
Popular
Targus Compact Optical mouse USB Type-A
Login for pricing
|
Targus AMW50US mouse RF Wireless Optic...
Login for pricing
|
Bestseller
Logitech Wireless Mouse M185
Login for pricing
|
Recommended
Kensington Pro Fit mouse Right-hand US...
Login for pricing
|
Hot Product
Logitech 910-001675 mouse RF Wireless...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
6G4E6AA#ABL
|
AMU75US
|
AMW50US
|
910-002225
|
K72369US
|
910-001675
|
| Manufacturer |
HP
|
Targus
|
Targus
|
Logitech
|
Kensington
|
Logitech
|
| Movement detection technology |
N/A
|
Optical
|
Optical
|
Optical
|
Optical
|
Optical
|
| Purpose |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
office
|
N/A
|
N/A
|
| Device interface |
N/A
|
USB Type-A
|
RF Wireless
|
RF Wireless
|
USB Type-A + PS/2
|
RF Wireless
|
| Scroll type |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Wheel
|
N/A
|
N/A
|





