We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP Poly Voyager Surround 85 UC USB-C Headset +USB-C/A Adapter +Charging Stand
SKU
8G7T7AA
Login for pricing
In stock
HP Poly Voyager Surround 85 UC USB-C Headset +USB-C/A Adapter +Charging Stand, 9.7 oz (275 g), Black
UNSPSC: 52161514
- Engage in what's important and avoid distractions with a headset that delivers rich, clear audio for calls and music. Work where you want and sound your best with 6 built-in boomless mics plus 4 more to support adaptive ANC.
- Experience long-lasting comfort while you focus on work. You'll forget you're wearing a headset with the sleek carbon fiber design, ultra-soft ear cups, and adjustable headband for a weightless fit.
- Boost efficiency with a headset and wireless charge stand designed to work as hard as you do. Experience non-stop communication with effortless docking, ensuring 21-hour talk time. Stay connected without skipping a beat.
| SKU | 8G7T7AA |
|---|---|
| EAN | 0196786456633 |
| Manufacturer | HP Poly |
| Availability | In Stock |
Clear audio, focused work
Engage in what's important and avoid distractions with a headset that delivers rich, clear audio for calls and music. Work where you want and sound your best with 6 built-in boomless mics plus 4 more to support adaptive ANC.
Concentrate in real comfort
Experience long-lasting comfort while you focus on work. You'll forget you're wearing a headset with the sleek carbon fiber design, ultra-soft ear cups, and adjustable headband for a weightless fit.
All day productivity
Boost efficiency with a headset and wireless charge stand designed to work as hard as you do. Experience non-stop communication with effortless docking, ensuring 21-hour talk time. Stay connected without skipping a beat.
HP Poly Voyager Surround 85 UC USB-C Headset +USB-C/A Adapter +Charging Stand. Weight: 9.7 oz (275 g). Product color: Black
| Performance | |
|---|---|
| Country of origin | Mexico |
| Product colour | Black |
| Colour name | Black |
| Headphones | |
| Noise canceling type | Active |
| Noise canceling | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | TCO |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 9.7 oz (275 g) |
| Width | 7.52" (191 mm) |
| Height | 7.13" (181 mm) |
| Depth | 3.03" (77 mm) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 7.48" (190 mm) |
| Package height | 2.16" (54.8 mm) |
| Package depth | 8.26" (209.8 mm) |
| Package weight | 10.6 oz (300 g) |
| Packaging content | |
| Box contents | Carrying case; Charging stand; User guide; Wireless headset; USB charging cable; BT700 Bluetooth Type-C adapter; USB Type-C to USB Type-A adapter; USB Type-C to 3.5 mm audio cable |
| Charging stand | Yes |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 787.1 lbs (357 kg) |
| Master (outer) cases per pallet | 70 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 10 pc(s) |
| Technical details | |
| Box contents | Carrying case; Charging stand; User guide; Wireless headset; USB charging cable; BT700 Bluetooth Type-C adapter; USB Type-C to USB Type-A adapter; USB Type-C to 3.5 mm audio cable |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | TCO |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 20 |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 40 x 48 x 58.7" (1016 x 1219 x 1490 mm) |
| Other features | |
| Compatibility | Compatible with PCs and smartphones via Bluetooth, USB Type-C BT700 adapter or USB Type-C/A adapter |
| Bundled software | Poly Lens |
| Compatible operating systems | Windows 11; Windows 10; macOS; Android™; iOS |
| Other operating systems supported | Android, iOS |
| Colour name | Black |
| UNSPSC-code | 43191638 |
You may also be interested in
| Product |
New
HP Poly Voyager Surround 85 UC USB-C H...
Login for pricing
|
HamiltonBuhl PER/100 headphones/headse...
Login for pricing
|
Hot Product
Cisco 561 Headset Wireless Head-band O...
Login for pricing
|
Popular
Cisco 562 Headset Wireless Head-band O...
Login for pricing
|
Bestseller
Cisco 561 Headset Wireless Head-band O...
Login for pricing
|
Recommended
Cisco 562 Headset Wireless Head-band O...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
8G7T7AA
|
PER/100
|
CP-HS-WL-561-S-US=
|
CP-HS-WL-562-S-US=
|
CP-HS-WL-561-M-US=
|
CP-HS-WL-562-M-US=
|
| Manufacturer |
HP Poly
|
Hamilton Buhl
|
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
| Connectivity technology |
N/A
|
Wired
|
Wireless
|
Wireless
|
Wireless
|
Wireless
|
| Wearing style |
N/A
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
| Recommended usage |
N/A
|
Education
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
| Product type |
N/A
|
Headphones
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
| Microphone type |
N/A
|
Not available
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|













