We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
CE285AD (85A) Toner black, 1.6K pages, Pack qty 2
- Original HP 85A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 85 toner cartridges work with: HP LaserJet Pro P1102, P1109
- 2 Black (~3,200 pages)
- Print high-quality black text and brilliant graphics with Original HP Supplies designed for reliability.
- Print more and save more. Original HP LaserJet toner cartridge dual packs deliver professional print quality for a better value than individual cartridges. Stay productive and reduce downtime by keeping an extra toner cartridge on hand.
- Value-conscious customers printing high volumes of professional-quality documents.
- Depend on Original HP 85A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- 2 toner cartridges; Recycling guide
| SKU | CE285AD |
|---|---|
| EAN | 0886111730520 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Legendary performance
Trust Original HP Toner for impactful prints and exceptional printing performance you can count on.
Reliable, professional quality
With Original HP Toner you get consistent, uninterrupted printing that keeps you on task.
Clear, sharp black text and rich halftones
Represent your business ideas with top-quality prints, and make your work stand out from the rest.
Compatible Printers: HP LaserJet M 1138 MFP, HP LaserJet M 1134 MFP, HP LaserJet Pro M 1218 nfs MFP, HP LaserJet Pro M 1212 nf MFP, HP LaserJet Professional P 1107, HP LaserJet Pro M 1219 nfs MFP, HP LaserJet M 1218 nfs MFP, HP LaserJet Professional M 1132 MFP, HP LaserJet Pro P 1104, HP LaserJet Pro P 1106 w, HP LaserJet Professional P 1106, HP LaserJet P 1103, HP LaserJet Professional P 1106 w, HP LaserJet M 1137 MFP, HP LaserJet Pro M 1210 Series, HP LaserJet Pro P 1102 w, HP LaserJet Professional P 1108, HP LaserJet M 1130 MFP Series, HP LaserJet P 1002 Series, HP LaserJet Professional M 1138 MFP, HP LaserJet Professional P 1108 w, HP LaserJet P 1101, HP LaserJet Pro P 1108 w, HP LaserJet P 1109 w, HP LaserJet P 1108, HP LaserJet Professional P 1103, HP LaserJet Pro M 1134 MFP, HP LaserJet P 1002, HP LaserJet Professional P 1104, HP LaserJet Professional P 1109 w, HP LaserJet Pro M 1216 nfh MFP, HP LaserJet M 1132 MFP, HP LaserJet Pro P 1102, HP LaserJet Professional M 1100 Series, HP LaserJet P 1106, HP LaserJet Pro M 1213 nf MFP, HP LaserJet Professional M 1134 MFP, HP LaserJet M 1136 MFP, HP LaserJet P 1106 w, HP LaserJet Pro M 1136 MFP, HP LaserJet Professional P 1102 w, HP LaserJet M 1214 nfh MFP, HP LaserJet P 1104 w, HP LaserJet Pro P 1103, HP LaserJet Professional P 1102, HP LaserJet Pro M 1138 MFP, HP LaserJet M 1200 Series, HP LaserJet P 1102, HP LaserJet Pro P 1108, HP LaserJet Pro M 1132 MFP, HP LaserJet M 1210 MFP Series, HP LaserJet Pro P 1109, HP LaserJet M 1139 MFP, HP LaserJet M 1216 nfh MFP, HP LaserJet Professional P 1109, HP LaserJet Pro M 1200 Series, HP LaserJet Pro M 1100 Series, HP LaserJet Pro M 1130 Series, HP LaserJet P 1102 w, HP LaserJet M 1219 nfs MFP, HP LaserJet Pro M 1219 nf MFP, HP LaserJet Professional P 1107 w, HP LaserJet P 1108 w, HP LaserJet Professional P 1104 w, HP LaserJet M 1213 nf MFP, HP LaserJet Pro M 1139 MFP, HP LaserJet Professional M 1136 MFP, HP LaserJet Professional M 1137 MFP, HP LaserJet Pro P 1104 w, HP LaserJet Pro P 1100 Series, HP LaserJet M 1217 nfw MFP, HP LaserJet P 1109, HP LaserJet P 1100 Series, HP LaserJet P 1002 W, HP LaserJet Professional M 1139 MFP, HP LaserJet M 1212 nf MFP, HP LaserJet Pro P 1109 w, HP LaserJet P 1002 WL, HP LaserJet Pro M 1217 nfw MFP, HP LaserJet Pro M 1137 MFP, HP LaserJet Pro M 1214 nfh MFP, HP LaserJet P 1104, HP LaserJet Professional P 1100 Series, HP LaserJet Pro P 1106, HP LaserJet Pro P 1101
| Features | |
|---|---|
| Black toner cartridges quantity | 2 |
| Black toner page yield | 3200 pages |
| Compatibility | HP 85 toner cartridges work with: HP LaserJet Pro P1102, P1109 |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Printing colours | Black |
| Country of origin | China, Japan, United States |
| Total amount of recycled materials used for making | 29% |
| Pallet size (EU) | 45.5 x 29.9 x 45.2" (1156 x 760 x 1149 mm) |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 80 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 80 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32.5 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 14.8" (375 mm) |
| Depth | 8.9" (226 mm) |
| Height | 4.92" (125 mm) |
| Package depth | 8.9" (226 mm) |
| Package weight | 3.66 lbs (1.66 kg) |
| Weight | 2.73 lbs (1.24 kg) |
| Package width | 14.8" (375 mm) |
| Package height | 4.92" (125 mm) |
| Products per pallet | 80 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 47.2 x 31.5 x 45.2" (1200 x 800 x 1149 mm) |
| Print quality | |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Printing colours | Black |
| Packaging data | |
| Package depth | 8.9" (226 mm) |
| Package weight | 3.66 lbs (1.66 kg) |
| Package width | 14.8" (375 mm) |
| Package height | 4.92" (125 mm) |
| Technical details | |
|---|---|
| Pallet size (EU) | 45.5 x 29.9 x 45.2" (1156 x 760 x 1149 mm) |
| Country of origin | China, Japan, United States |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 80 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 80 pc(s) |
| Compatibility | HP 85 toner cartridges work with: HP LaserJet Pro P1102, P1109 |
| Total amount of recycled materials used for making | 29% |
| Box contents | 2 toner cartridges; Recycling guide |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 8 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 4.1 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 886111730520 |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 886111730520 |
| Sustainability | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 4.1 |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Total amount of recycled materials used for making | 29% |
| Pallet size (EU) | 45.5 x 29.9 x 45.2" (1156 x 760 x 1149 mm) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 47.2 x 31.5 x 45.2" (1200 x 800 x 1149 mm) |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 338 lbs (153.3 kg) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 10 pc(s) |
| Pallet weight (EU) | 338 lbs (153.3 kg) |
| Pallet size (EU) | 45.5 x 29.9 x 45.2" (1156 x 760 x 1149 mm) |
| Products per pallet | 80 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 47.2 x 31.5 x 45.2" (1200 x 800 x 1149 mm) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 80 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 80 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 8 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
CE285AD (85A) Toner black, 1.6K pages,...
Login for pricing
|
Popular
Q5949X (49X) Toner black, 6K pages
Login for pricing
|
Hot Product
Q5949A (49A) Toner black, 2.5K pages
Login for pricing
|
New
Q7553X (53X) Toner black, 7K pages
Login for pricing
|
Lexmark X746A4YG toner cartridge 1 pc(...
Login for pricing
|
Toshiba T-FC30U-C toner cartridge 1 pc...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CE285AD
|
Q5949X
|
Q5949A
|
Q7553X
|
X746A4YG
|
TFC30UC
|
| Manufacturer |
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
Lexmark
|
Toshiba
|
| Type |
N/A
|
Original
|
Original
|
N/A
|
Original
|
Original
|
| Printing colours |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Yellow
|
Cyan
|
| Brand compatibility |
N/A
|
HP
|
HP
|
HP
|
Lexmark
|
Toshiba
|





