We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton EBP-1613 UPS battery Sealed Lead Acid (VRLA)
SKU
EBP-1613
| SKU | EBP-1613 |
|---|---|
| EAN | 0743172089762 |
| Manufacturer | Eaton |
| Availability | In Stock |
EBP-1613
Eaton 9PX and 5PXG2 battery pack, Used with 9PX1500RT, 9PX1500RTN, 9PX1500GRT, 9PXEBM48RT, 5PX1500RTG2, 5PXEBM48RTG2, Hot-swappable internal batteries and extended battery modules (EBMs), Single-phase, Sealed/lead-acid battery type
Eaton 9PX and 5PXG2 battery pack, Used with 9PX1500RT, 9PX1500RTN, 9PX1500GRT, 9PXEBM48RT, 5PX1500RTG2, 5PXEBM48RTG2, Hot-swappable internal batteries and extended battery modules (EBMs), Single-phase, Sealed/lead-acid battery type
| Features | |
|---|---|
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Hot-swap battery | Yes |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Compatibility | 9PX1500RT, 9PX1500RTN, 9PX1500GRT, 9PXEBM48RT, 5PX1500RTG2, 5PXEBM48RTG2 |
| Technical details | |
| Compliance certificates | Trade Agreements Act (TAA), Federal Communications Commission (FCC), cULus |
| Certificates | |
|---|---|
| Compliance certificates | Trade Agreements Act (TAA), Federal Communications Commission (FCC), cULus |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 23.1 lbs (10.5 kg) |
| Width | 14" (355.6 mm) |
| Height | 4" (101.6 mm) |
| Depth | 10" (254 mm) |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Eaton EBP-1613 UPS battery Sealed Lead...
Login for pricing
|
APC RBC57 UPS battery Lead acid
Login for pricing
|
Popular
APC RBC12 UPS battery Sealed Lead Acid...
Login for pricing
|
Recommended
Eaton ASY-0529 UPS battery Sealed Lead...
Login for pricing
|
Bestseller
Tripp Lite RBC58-2U UPS battery 48 V
Login for pricing
|
Tripp Lite RBC11A UPS battery
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
EBP-1613
|
RBC57
|
RBC12
|
ASY-0529
|
RBC58-2U
|
RBC11A
|
| Manufacturer |
Eaton
|
APC
|
APC
|
Eaton
|
Tripp Lite
|
Tripp Lite
|
| Battery technology |
Sealed Lead Acid (VRLA)
|
Lead Acid
|
Sealed Lead Acid (VRLA)
|
Sealed Lead Acid (VRLA)
|
N/A
|
N/A
|





