We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP Poly Blackwire 3325 Microsoft Teams Certified Headset +USB-C/A Adapter TAA
SKU
8M3V5AA#ABA
Login for pricing
Out of stock
HP Poly Blackwire 3325 Microsoft Teams Certified Headset +USB-C/A Adapter TAA, Black
UNSPSC: 52161514
- The Blackwire 3300 Series is completely plug-n-play with USB devices, so users can take calls in the office or on the go. Its robust design delivers reliability you can count on. This is the hassle-free headset you've been looking for.
- You wear a headset all day long — better pick one that looks, feels, and sounds great. Boost your on-the-call confidence with professional-quality audio and a customized fit with a headset that can connect to your devices quickly and easily and is ready to go with you wherever you go.
| SKU | 8M3V5AA#ABA |
|---|---|
| Manufacturer | HP Poly |
| Availability | In Stock |
Connect quickly and easily
The Blackwire 3300 Series is completely plug-n-play with USB devices, so users can take calls in the office or on the go. Its robust design delivers reliability you can count on. This is the hassle-free headset you've been looking for.
Look good, feel good, sound amazing
You wear a headset all day long — better pick one that looks, feels, and sounds great. Boost your on-the-call confidence with professional-quality audio and a customized fit with a headset that can connect to your devices quickly and easily and is ready to go with you wherever you go.
HP Poly Blackwire 3325 Microsoft Teams Certified Headset +USB-C/A Adapter TAA. Product color: Black
| Performance | |
|---|---|
| Country of origin | Mexico |
| Product colour | Black |
| Colour name | Black |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | TCO |
| Weight & dimensions | |
| Width | 6.54" (166 mm) |
| Height | 7.83" (199 mm) |
| Depth | 1.56" (39.5 mm) |
| Packaging data | |
| Package width | 7.48" (190 mm) |
| Package height | 2.16" (54.9 mm) |
| Package depth | 8.26" (209.8 mm) |
| Package weight | 10.6 oz (300 g) |
| Packaging content | |
|---|---|
| Box contents | User guide; Headset; USB Type-C to USB Type-A adapter; Travel case |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 787.1 lbs (357 kg) |
| Master (outer) cases per pallet | 80 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 10 pc(s) |
| Technical details | |
| Box contents | User guide; Headset; USB Type-C to USB Type-A adapter; Travel case |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | TCO |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 10 |
| Pallet weight (imperial) | 787.05 lbs |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 40 x 48 x 58.66" |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 40 x 48 x 58.7" (1016 x 1219 x 1490 mm) |
| Certificates | |
| Certified for Microsoft Teams | Yes |
| Other features | |
| Compatibility | Compatible with PCs via USB Type-C cable or USB Type-C/A adapter and tablets via 3.5 mm audio port |
| Bundled software | Poly Lens |
| Compatible operating systems | Windows 11; Windows 10; macOS; Android™; iOS |
| Other operating systems supported | Android, iOS |
| Colour name | Black |
| UNSPSC-code | 43191638 |
You may also be interested in
| Product |
New
HP Poly Blackwire 3325 Microsoft Teams...
Login for pricing
|
Logitech 981-000513 headphones/headset...
Login for pricing
|
Bestseller
Logitech 981-000518 headphones/headset...
Login for pricing
|
Popular
Jabra Biz 2300 Headset Wired Head-band...
Login for pricing
|
Recommended
Jabra Biz 1500 Headset Wired Head-band...
Login for pricing
|
Hot Product
Jabra Biz 1500 Headset Wired Head-band...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
8M3V5AA#ABA
|
981-000513
|
981-000518
|
2303-820-105
|
1513-0157
|
1519-0157
|
| Manufacturer |
HP Poly
|
Logitech
|
Logitech
|
Jabra
|
Jabra
|
Jabra
|
| Connectivity technology |
N/A
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
| Wearing style |
N/A
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
| Recommended usage |
N/A
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
| Product type |
N/A
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
| Microphone type |
N/A
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
N/A
|
Boom microphone
|





