We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP Poly Trio 8300 IP Conference Phone and PoE-enabled No Radio
SKU
830A0AA
Login for pricing
In stock
HP Poly Trio 8300 IP Conference Phone and PoE-enabled No Radio, Black, WPA2-Enterprise, EAP-TLS, HTTPS, ENERGY STAR, 0 - 40 °C, -20 - 70 °C, 5 - 95%
UNSPSC: 45111901
- Tune out distractions and keep everyone focused with noise-blocking technology. Pro-level audio quality ensures there’s no time lost repeating or misunderstanding ideas.
- A simple interface launches meetings in seconds. The Poly Trio 8300 conference phone provides Wi-Fi, USB, Bluetooth, and IP connectivity.
| SKU | 830A0AA |
|---|---|
| EAN | 0197497342956 |
| Manufacturer | HP Poly |
| Availability | In Stock |
Hear and be heard
Tune out distractions and keep everyone focused with noise-blocking technology. Pro-level audio quality ensures there’s no time lost repeating or misunderstanding ideas.
One-touch-join
A simple interface launches meetings in seconds. The Poly Trio 8300 conference phone provides Wi-Fi, USB, Bluetooth®, and IP connectivity.
HP Poly Trio 8300 IP Conference Phone and PoE-enabled No Radio. Product color: Black, Security algorithms: WPA2-Enterprise, EAP-TLS, HTTPS. Sustainability certificates: ENERGY STAR. Width: 13.3" (339 mm), Depth: 11.6" (294 mm), Height: 2.36" (60 mm). Pallet weight: 787.1 lbs (357 kg)
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Security algorithms | WPA2-Enterprise, EAP-TLS, HTTPS |
| Technical details | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Pallet gross weight | 787.1 lbs (357 kg) |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 100 |
| Compliance certificates | RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 13.3" (339 mm) |
| Depth | 11.6" (294 mm) |
| Height | 2.36" (60 mm) |
| Weight | 25.9 oz (735 g) |
| Package weight | 10.6 oz (300 g) |
| Logistics data | |
| UNSPSC-code | 43191511 |
| Pallet gross weight | 787.1 lbs (357 kg) |
You may also be interested in
| Product |
HP Poly Trio 8300 IP Conference Phone...
Login for pricing
|
Yealink CP925 IP conference phone
Login for pricing
|
Spracht CP-3010 conference phone
Login for pricing
|
|---|---|---|---|
| SKU |
830A0AA
|
1304015
|
CP-3010
|
| Manufacturer |
HP Poly
|
Yealink
|
Spracht
|
| Product type |
N/A
|
IP conference phone
|
N/A
|


