We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP USB-C to HDMI 2.0 USB graphics adapter Black
SKU
1WC36AA
- Connect the USB-CTM end of the adapter to your device’s USB-CTM port and the HDMI end to your display, projector or TV’s HDMI port for immediate large-screen viewing of your content.
- Pack the small adapter in your device’s carrying case for quick content projection, wherever you work.
- Rest easy with a one-year limited warranty.
| SKU | 1WC36AA |
|---|---|
| EAN | 0190781926740 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
One-cable setup
Connect the USB-C™ end of the adapter to your device’s USB-C™ port and the HDMI end to your display, projector or TV’s HDMI port for immediate large-screen viewing of your content.
Ready to go
Pack the small adapter in your device’s carrying case for quick content projection, wherever you work.
Call-or-click support
Rest easy with a one-year limited warranty.
HP USB-C to HDMI 2.0. USB connector type: USB Type-C. Product color: Black. Windows operating systems supported: Windows 10, Windows 11, Other operating systems supported: ChromeOS. Width: 4.38" (111.2 mm), Depth: 1.74" (44.2 mm), Height: 0.673" (17.1 mm). Country of origin: China
| Performance | |
|---|---|
| USB connector type | USB Type-C |
| HDMI output | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 4.38" (111.2 mm) |
| Depth | 1.74" (44.2 mm) |
| Height | 0.673" (17.1 mm) |
| Weight | 1.09 oz (31 g) |
| Technical details | |
| Sustainable technologies and materials | Packaging is recyclable |
| Sustainability compliance | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| UNSPSC-code | 26121630 |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
You may also be interested in
| Product |
New
HP USB-C to HDMI 2.0 USB graphics adap...
Login for pricing
|
Popular
StarTech.com USB32HDDVII USB graphics...
Login for pricing
|
Bestseller
Siig JU-VG0211-S1 USB graphics adapter...
Login for pricing
|
Siig CE-VG0U11-S1 USB graphics adapter...
Login for pricing
|
StarTech.com CDPVGDVHDMDP USB graphics...
Login for pricing
|
Hot Product
Tripp Lite U444-06N-VGU-C USB graphics...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
1WC36AA
|
USB32HDDVII
|
JU-VG0211-S1
|
CE-VG0U11-S1
|
CDPVGDVHDMDP
|
U444-06N-VGU-C
|
| Manufacturer |
HP
|
StarTech.com
|
Siig
|
Siig
|
StarTech.com
|
Tripp Lite
|
| USB version |
N/A
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| DVI output |
N/A
|
Y
|
N/A
|
N/A
|
Y
|
N/A
|
| DisplayPort output |
N/A
|
N
|
N/A
|
N/A
|
N
|
N/A
|
| HDMI output |
Y
|
Y
|
N/A
|
N/A
|
Y
|
N/A
|













