We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Axiom AXHD4TB7235A36N internal hard drive 4 TB 7200 RPM 3.5" Serial ATA
SKU
AXHD4TB7235A36N
Login for pricing
In stock
4 TB, 7200 RPM, 3.5", 6 Gbps, 1000000 h MTBF, 128 Mb cache, SATA
UNSPSC: 43201803
| SKU | AXHD4TB7235A36N |
|---|---|
| EAN | 0841280143571 |
| Manufacturer | Axiom |
| Availability | In Stock |
Axiom’s NAS Storage drives are leading the industry with a range of high capacity NAS Specific drive options. These drives feature enterprise class reliability with the power and performance efficiencies that make them ideal for capacity optimized, 3.5” SATA 6Gb/s Enterprise Hot-Swap Drive 7200rpm.
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | PC |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Workload rate limit | 300 TB/year |
| Mean time between failures (MTBF) | 1000000 h |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 4 TB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | PC |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Workload rate limit | 300 TB/year |
| Interface | Serial ATA |
| Mean time between failures (MTBF) | 1000000 h |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 4 TB |
| Average seek time | 36 ms |
| Power | |
| Power consumption (standby) | 1 W |
| Power consumption (write) | 9.1 W |
| Power consumption (read) | 9.1 W |
| Power consumption (idle) | 7.1 W |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 5 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating shock | 30 G |
| Non-operating shock | 300 G |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Interface | Serial ATA |
| Mean time between failures (MTBF) | 1000000 h |
| Other features | |
| Interface | Serial ATA |
| Compliance certificates | RoHS |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Axiom AXHD4TB7235A36N internal hard dr...
Login for pricing
|
Popular
Buffalo 4TB SATA internal hard drive S...
Login for pricing
|
Buffalo 4TB SATA internal hard drive S...
Login for pricing
|
Buffalo 6TB SATA internal hard drive S...
Login for pricing
|
Axiom AXHD6TB7235S32E internal hard dr...
Login for pricing
|
Hot Product
Seagate Enterprise ST8000NM0075 intern...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
AXHD4TB7235A36N
|
OP-HD4.0QH
|
OP-HD4.0WH
|
OP-HD6.0QH
|
AXHD6TB7235S32E
|
ST8000NM0075
|
| Manufacturer |
Axiom
|
BUFFALO
|
BUFFALO
|
BUFFALO
|
Axiom
|
Seagate
|
| HDD capacity |
2500GB and more
|
2500GB and more
|
2500GB and more
|
2500GB and more
|
N/A
|
N/A
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD size |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
3.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
PC
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Server/workstation
|
N/A
|



