We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP LaserJet 1x550 Paper Feeder and Cabinet
SKU
J8J91A
Login for pricing
In stock
HP LaserJet 1x550 Paper Feeder and Cabinet, Paper tray, HP, HP LaserJet Enterprise MFP M631dn J8J63A, HP LaserJet Enterprise Flow MFP M631h J8J64A, HP..., 550 sheets, 550 sheets, White
UNSPSC: 44101705
- Increase flexibility with one accessory that combines an additional 500-sheet paper feeder and a convenient storage cabinet.
- Automatically print on up to three different types of paper without manually loading paper for each print job. Add up to two of these feeders to your printer for more flexibility.
- Free up space on a desk or table when you add the HP LaserJet 1x550-sheet paper feeder with cabinet. Use the convenient cabinet to store extra paper or printer supplies.
| SKU | J8J91A |
|---|---|
| EAN | 0889894213594 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
HP LaserJet 1x550 Paper Feeder and Cabinet. Type: Paper tray, Brand compatibility: HP, Compatibility: HP LaserJet Enterprise MFP M631dn J8J63A, HP LaserJet Enterprise Flow MFP M631h J8J64A, HP.... Media types supported: Paper (plain, light, bond, recycled, heavy, pre-printed, pre-punched, coloured, rough), monochrome.... Width: 26" (660 mm), Depth: 25.9" (658 mm), Height: 18.8" (478 mm). Package width: 31.3" (794 mm), Package depth: 29.3" (745 mm), Package height: 24.2" (615 mm). Quantity per pallet: 3 pc(s), Number of layers per pallet: 3 pc(s), Pallet weight: 200.2 lbs (90.8 kg)
| Features | |
|---|---|
| Type | Paper tray |
| Product colour | White |
| Brand compatibility | HP |
| Maximum capacity | 550 sheets |
| Maximum input capacity | 550 sheets |
| Country of origin | China |
| HP segment | Enterprise, Business |
| Compatibility | HP LaserJet Enterprise MFP M631dn J8J63A, HP LaserJet Enterprise Flow MFP M631h J8J64A, HP LaserJet Enterprise MFP M631z J8J65A, HP LaserJet Enterprise MFP M632h J8J70A, HP LaserJet Enterprise MFP M632fht J8J71A, HP LaserJet Enterprise Flow MFP M632z J8J72A, HP LaserJet Enterprise MFP M633fh J8J76A, HP LaserJet Enterprise Flow MFP M633z J8J78A, HP LaserJet Managed MFP E62555dn J8J66A, HP LaserJet Managed MFP E62565hs J8J73A, HP LaserJet Managed Flow MFP E62565h J8J74A, HP LaserJet Managed Flow MFP E62565z J8J79A, HP LaserJet Managed Flow MFP E62575z J8J80A |
| Media formats | |
| Media types supported | Paper (plain, light, bond, recycled, heavy, pre-printed, pre-punched, coloured, rough), monochrome transparency, labels, letterhead |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 32.5 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 26" (660 mm) |
| Depth | 25.9" (658 mm) |
| Height | 18.8" (478 mm) |
| Weight | 41 lbs (18.6 kg) |
| Package width | 31.3" (794 mm) |
| Package depth | 29.3" (745 mm) |
| Package height | 24.2" (615 mm) |
| Package weight | 51.6 lbs (23.4 kg) |
| Packaging data | |
| Package width | 31.3" (794 mm) |
| Package depth | 29.3" (745 mm) |
| Package height | 24.2" (615 mm) |
| Package weight | 51.6 lbs (23.4 kg) |
| Paper handling | |
|---|---|
| Maximum capacity | 550 sheets |
| Maximum input capacity | 550 sheets |
| Technical details | |
| Country of origin | China |
| UNSPSC-code | 44101705 |
| Products per pallet | 3 pc(s) |
| Pallet weight (imperial) | 200.2 lbs |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 32.5 x 31.5 x 77.6" (825 x 800 x 1972 mm) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 32.5 x 31.5 x 77.6" |
| Layers per pallet | 3 pc(s) |
| Custom media sizes | 99 x 148 to 216 x 356 mm |
| Master (outer) cases per pallet layer | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 889894213594 |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 889894213594 |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 200.2 lbs (90.8 kg) |
| Products per pallet | 3 pc(s) |
| Pallet weight (imperial) | 200.2 lbs |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 32.5 x 31.5 x 77.6" (825 x 800 x 1972 mm) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 32.5 x 31.5 x 77.6" |
| Layers per pallet | 3 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 44101705 |
| Custom media sizes | 99 x 148 to 216 x 356 mm |
| Pallet gross weight | 200.2 lbs (90.8 kg) |
| Country of origin | China |
| Products per pallet | 3 pc(s) |
| Pallet weight (imperial) | 200.2 lbs |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 32.5 x 31.5 x 77.6" (825 x 800 x 1972 mm) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 32.5 x 31.5 x 77.6" |
| Layers per pallet | 3 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
HP LaserJet 1x550 Paper Feeder and Cab...
Login for pricing
|
Hot Product
HP LaserJet 2100 Sheet Paper Tray
Login for pricing
|
Popular
Xerox 097S04907 tray/feeder Paper tray...
Login for pricing
|
Lexmark 50G0849 tray/feeder 500 sheets
Login for pricing
|
Recommended
Lexmark 20L8801 tray/feeder Paper tray...
Login for pricing
|
New
Lexmark 20L8804 tray/feeder Paper tray...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
J8J91A
|
L0H18A
|
097S04907
|
50G0849
|
20L8801
|
20L8804
|
| Manufacturer |
HP
|
HP
|
Xerox
|
Lexmark
|
Lexmark
|
Lexmark
|











