We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP LaserJet 220V Maintenance Kit
SKU
J8J88A
Login for pricing
In stock
HP LaserJet 220V Maintenance Kit, Maintenance kit, Laser, China, J8J88A, 225000 pages, HP
UNSPSC: 44103113
- HP printer maintenance kits ensure your HP printer remains in working condition and continues providing your workers with the highest print quality possible.
- Medium or large businesses who want consistent print quality, reliability and uptime.
- Fuser unit (220V); Documentation (Hardware Install Guide, Recycle Guide)
| SKU | J8J88A |
|---|---|
| EAN | 0889894213563 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
| Product Videos |
View Video |
HP LaserJet 220V Maintenance Kit. Product type: Maintenance kit, Print technology: Laser, Country of origin: China. Width: 16.8" (426 mm), Depth: 18.3" (466 mm), Height: 5.83" (148 mm). Package weight: 12.6 lbs (5.7 kg), Package width: 19.6" (498 mm), Package depth: 9.37" (238 mm). Quantity per pallet: 100 pc(s), Number of layers per pallet: 10 pc(s), Number of cartons per pallet layer: 10 pc(s). Pallet dimensions (W x D x H): 47.2 x 39.4 x 94.4" (1200 x 1000 x 2399 mm), Pallet dimensions (W x D x H) (imperial): 47.2 x 39.4 x 94.4", Pallet weight (imperial): 661.4 lbs
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Brand compatibility | HP |
| OEM code | J8J88A |
| Black ink page yield | 225000 pages |
| Print technology | Laser |
| HP segment | Enterprise |
| Compatibility | HP LaserJet Enterprise MFP M631dn J8J63A, M631z J8J65A, M632h J8J70A, M632fht J8J71A, M633fh J8J76A / HP LaserJet Enterprise Flow MFP M631h J8J64A, M632z J8J72A, M633z J8J78A / HP LaserJet Managed MFP E62555dn J8J66A, E62565hs J8J73A, E62655dn 3GY14A, E62665hs 3GY15A / HP LaserJet Managed Flow MFP E62565h J8J74A, E62565z J8J79A, E62575z J8J80A, E62665h 3GY16A, E62665z 3GY17A, E62575z 3GY18A |
| Product type | Maintenance kit |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 35 - 85% |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 30 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 16.8" (426 mm) |
| Depth | 18.3" (466 mm) |
| Height | 5.83" (148 mm) |
| Weight | 6.61 lbs (3 kg) |
| Package width | 19.6" (498 mm) |
| Package height | 9.41" (239 mm) |
| Package weight | 12.6 lbs (5.7 kg) |
| Packaging data | |
| Package width | 19.6" (498 mm) |
| Package height | 9.41" (239 mm) |
| Package weight | 12.6 lbs (5.7 kg) |
| Package depth | 9.37" (238 mm) |
| Technical details | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Print technology | Laser |
| UNSPSC-code | 44103125 |
| Products per pallet | 100 pc(s) |
| Pallet weight (imperial) | 661.4 lbs |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 47.2 x 39.4 x 94.4" (1200 x 1000 x 2399 mm) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 47.2 x 39.4 x 94.4" |
| Layers per pallet | 10 pc(s) |
| Package depth | 9.37" (238 mm) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 889894213563 |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 889894213563 |
| Logistics data | |
| Pallet gross width | 47.2" (120 cm) |
| Pallet gross length | 39.4" (100 cm) |
| Pallet gross height | 94.5" (2.4 m) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 10 pc(s) |
| Pallet gross weight | 661.4 lbs (300 kg) |
| Products per pallet | 100 pc(s) |
| Layers per pallet | 10 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Pallet gross weight | 661.4 lbs (300 kg) |
| UNSPSC-code | 44103125 |
| Products per pallet | 100 pc(s) |
| Pallet weight (imperial) | 661.4 lbs |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 47.2 x 39.4 x 94.4" (1200 x 1000 x 2399 mm) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 47.2 x 39.4 x 94.4" |
| Layers per pallet | 10 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
New
HP LaserJet 220V Maintenance Kit
Login for pricing
|
HP LaserJet 110V User Maintenance Kit
Login for pricing
|
Bestseller
CE516A Transfer-kit, 150K pages
Login for pricing
|
Recommended
HP LaserJet CF249A 110V Maintenance/Fu...
Login for pricing
|
Hot Product
HP LaserJet CE514A 110V Maintenance Kit
Login for pricing
|
Popular
CF254A Fuser kit, 200K pages
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
J8J88A
|
Q5421A
|
CE516A
|
CF249A
|
CE514A
|
CF254A
|
| Manufacturer |
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|





