We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Edge PE253240 memory module 16 GB 1 x 16 GB DDR4 2400 MHz
SKU
PE253240
| SKU | PE253240 |
|---|---|
| EAN | 0652977253271 |
| Manufacturer | Edge |
| Availability | In Stock |
| Power | |
|---|---|
| Memory voltage | 1.2 V |
| Memory | |
|---|---|
| Memory layout (modules x size) | 1 x 16 GB |
| Internal memory | 16 GB |
| Component for | Laptop |
| Memory form factor | 260-pin SO-DIMM |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Memory clock speed | 2400 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Features | |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 16 GB |
| Internal memory | 16 GB |
| Component for | Laptop |
| Memory form factor | 260-pin SO-DIMM |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Memory clock speed | 2400 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Edge PE253240 memory module 16 GB 1 x...
Login for pricing
|
Hot Product
Transcend 2GB, DDR3, PC10664, CL9, 240...
Login for pricing
|
Popular
Axiom 32GB DDR3-1333 memory module
Login for pricing
|
Axiom 16GB DDR3-1600 memory module 2 x...
Login for pricing
|
Axiom VGP-MM1024I-AX memory module 1 G...
Login for pricing
|
Axiom 32GB DDR3-1333 memory module 1 x...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PE253240
|
TS256MLK64V3U
|
90Y3105-AX
|
MD634G/A-AX
|
VGP-MM1024I-AX
|
A6222873-AX
|
| Manufacturer |
Edge
|
Transcend
|
Axiom
|
Axiom
|
Axiom
|
Axiom
|
| Internal memory type |
DDR4
|
DDR3
|
N/A
|
DDR3
|
DDR
|
DDR3
|
| Memory form factor |
260-pin SO-DIMM
|
240-pin DIMM
|
N/A
|
204-pin SO-DIMM
|
184-pin DIMM
|
240-pin DIMM
|
| Component for |
Notebook
|
N/A
|
N/A
|
Notebook
|
N/A
|
PC/server
|
| Internal memory |
16GB
|
N/A
|
N/A
|
16GB
|
N/A
|
32GB
|
| Memory layout (modules x size) |
1 x 16 GB
|
N/A
|
N/A
|
2 x 8 GB
|
1 x 1 GB
|
1 x 32 GB
|





