We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton 9PXEBM48RT UPS battery cabinet Rackmount
SKU
9PXEBM48RT
Login for pricing
In stock
9PX extended battery module (EBM), 2U, used with 9PX1500RT, 9PX1500GRT, 9PX1000GRT
UNSPSC: 39121011
| SKU | 9PXEBM48RT |
|---|---|
| EAN | 0743172081322 |
| Manufacturer | Eaton |
| Availability | In Stock |
EXTENDED BATTERY MODULEBATTERY ENCLOSURE - LEAD ACID
| Design | |
|---|---|
| Form factor | Rackmount |
| Rack mounting | Yes |
| Product colour | Black |
| Compatible products | 9PX1500RT, 9PX1500GRT, 9PX1000GRT |
| Rack capacity | 2U |
| Certificates | |
| Certification | ENERGY STAR, CE, cULus Listed, NOM |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 1.7" (43.2 mm) |
| Depth | 1.7" (43.2 mm) |
| Height | 0.3" (7.62 mm) |
| Weight | 59.1 lbs (26.8 kg) |
| Technical details | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
You may also be interested in
| Product |
New
Eaton 9PXEBM48RT UPS battery cabinet R...
Login for pricing
|
Recommended
CyberPower BP72V60ART2U UPS battery ca...
Login for pricing
|
Bestseller
Eaton 9PXEBM72RT UPS battery cabinet R...
Login for pricing
|
Eaton 9SXEBM96 UPS battery cabinet Tower
Login for pricing
|
Popular
Vertiv Liebert GXT5-EBC48VRT2U UPS bat...
Login for pricing
|
Hot Product
Vertiv Liebert GXT5-EBC72VRT2U UPS bat...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
9PXEBM48RT
|
BP72V60ART2U
|
9PXEBM72RT
|
9SXEBM96
|
GXT5-EBC48VRT2U
|
GXT5-EBC72VRT2U
|
| Manufacturer |
Eaton
|
Cyberpower
|
Eaton
|
Eaton
|
Vertiv
|
Vertiv
|
| Form factor |
Rackmount
|
Rackmount
|
Rackmount
|
Tower
|
Rackmount/Tower
|
Rackmount/Tower
|




