We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Tripp Lite N060-001 patch panel accessory
SKU
N060-001
- Precision-made from heavy-duty 14ga steel with black finish
- Supports universal left- or right-hinge mounting
- Keyhole mounting slots spaced 16 in. apart to align with wall studs
- Rear cutout for through-the-wall cabling
- Compatible with standard 19 in. patch panels
| SKU | N060-001 |
|---|---|
| EAN | 0037332197887 |
| Manufacturer | Tripp Lite |
| Availability | In Stock |
The N060-001 1U Hinged Wall-Mount Patch Panel Bracket allows you to mount a 1U patch panel or network switch to a wall instead of investing in a full-size rack. Precision-made from heavy-duty 14-gauge steel with a glossy black finish, this bracket supports universal left- or right-hinge mounting that accepts standard 19-inch patch panels. Two keyhole slots are spaced 16 inches apart to align with wall studs to ensure secure wall-mounting. The rear cutout lets you feed cable through a wall opening to streamline installations and reduce cable clutter. Smooth laser-cut edges protect cable jackets from damage and wear. Stamped horizontal reinforcement ribs on the back of the bracket keep mounted equipment stable and secure.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 20.1 oz (570 g) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 6.4" (162.6 mm) |
| Package depth | 21.1" (535.9 mm) |
| Package height | 2.36" (59.9 mm) |
| Package weight | 29.6 oz (840 g) |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332197884 |
| Products per master (outer) case | 12 pc(s) |
| Master (outer) case width | 19.7" (500.4 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 21.6 lbs (9.8 kg) |
| Master (outer) case length | 22.1" (561.3 mm) |
| Master (outer) case height | 10.8" (275.1 mm) |
| Logistics data | |
| Country of origin | Taiwan |
| Products per master (outer) case | 12 pc(s) |
| Master (outer) case width | 19.7" (500.4 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 21.6 lbs (9.8 kg) |
| Master (outer) case length | 22.1" (561.3 mm) |
| Master (outer) case height | 10.8" (275.1 mm) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332197884 |
You may also be interested in
| Product |
Tripp Lite N060-001 patch panel access...
Login for pricing
|
Panduit DPFP1 patch panel accessory
Login for pricing
|
|---|---|---|
| SKU |
N060-001
|
DPFP1
|
| Manufacturer |
Tripp Lite
|
Panduit
|













