ALOGIC AP27KPB160W power bank 27600 mAh Silver
SKU
AP27KPB160W
Login for pricing
Out of stock
ALOGIC AP27KPB160W, 27600 mAh, Power Delivery, Silver
UNSPSC: 26111701
More Information
SKU AP27KPB160W
EAN 9350784101860
Manufacturer ALOGIC
Availability In Stock
Design
ShapeRectangle
Number of simultaneously connected devices (max)3
Charger compatibilityLaptop/netbook, Mobile phone/Smartphone, Portable gaming console, Tablet
Product colourSilver
Built-in displayYes
Performance
Fast chargingYes
Battery capacity99.36 Wh
Battery capacity27600 mAh
Charging sourceUSB
Fast charging technologyPower Delivery
USB Power Delivery (USB PD)Yes
USB Power Delivery up to160 W
Ports & interfaces
USB Type-A output ports1
USB Type-C connectorYes
Input interfaceUSB Type-C
USB Type-C ports quantity2
USB Type-A connectorYes
Power
USB Type-C charging portYes
Fast chargingYes
Battery capacity99.36 Wh
Battery capacity27600 mAh
Charging sourceUSB
USB Power Delivery (USB PD)Yes
Weight & dimensions
Width2.56" (65 mm)
Depth6.1" (155 mm)
Height2.36" (60 mm)