AddOn Networks ADD-C142C15H14G6FYW power cable Yellow 70.9" (1.8 m) C14 coupler C15 coupler
SKU
ADD-C142C15H14G6FYW
Login for pricing
In stock
6ft C14 Male to C15 Female High-Temperature 14 AWG 250V at 15A PVC SJT (Service Junior Thermoplastic) Yellow Power Cable
UNSPSC: 26121629
More Information
SKU ADD-C142C15H14G6FYW
EAN 0199278030724
Manufacturer AddOn Networks
Availability In Stock
This is a 6ft C14 Male to C15 Female High-Temperature 14 AWG 250V at 15A PVC SJT (Service Junior Thermoplastic) Yellow Power Cable. Our power adapters and power cables are compatible with their intended system.
Ports & interfaces
Connector 2C15 coupler
Connector 1C14 coupler
Cable length70.9" (1.8 m)
Features
Connector 1 form factorStraight
Connector 2 form factorStraight
Cable typeSJT
AWG wire size14
Jacket materialPolyvinyl chloride (PVC)
Connector 2C15 coupler
Connector 1C14 coupler
Cable length70.9" (1.8 m)
Connector 1 lockableYes
Connector 2 genderFemale
Connector 1 genderMale
Product colourYellow
Power
Input voltage250 V
Input current15 A