AddOn Networks AA3200D4DR8EN/32G memory module 32 GB 1 x 32 GB DDR4 51200 MT/s ECC
SKU
AA3200D4DR8EN/32G
Login for pricing
In stock
32GB, DDR4-3200MHz, Unbuffered, Dual Rank x8, 1.2V, 288-pin, CL22, UDIMM, ECC
UNSPSC: 43201402
| SKU | AA3200D4DR8EN/32G |
|---|---|
| EAN | 0195285814999 |
| Manufacturer | AddOn Networks |
| Availability | In Stock |
This Industry Standard 32GB DDR4-3200MHz UnbufferedDual Rank x8 1.2V 288-pin CL22 UDIMM is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. Adding additional memory is the best way to increase the performance of your system. All our memory is built to strict JEDEC standards to meet or exceed the Tier 1 OEM's factory requirements. Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
| Power | |
|---|---|
| Memory voltage | 1.2 V |
| Technical details | |
| Country of origin | China |
| Compliance certificates | CE, REACH, RoHS, Trade Agreements Act (TAA), TÜV SÜD mark, WEEE |
| Memory | |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 32 GB |
| Internal memory | 32 GB |
| Component for | PC/server |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| CAS latency | 22 |
| Memory voltage | 1.2 V |
| ECC | Yes |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Features | |
| Internal memory | 32 GB |
| Component for | PC/server |
| CAS latency | 22 |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Country of origin | China |
| ECC | Yes |
| Memory data transfer rate | 51200 MT/s |
| Weight & dimensions | |
| Width | 2" (50.8 mm) |
| Depth | 6.5" (165.1 mm) |
| Height | 0.5" (12.7 mm) |
| Other features | |
You may also be interested in
| Product |
AddOn Networks AA3200D4DR8EN/32G memor...
Login for pricing
Popular
Transcend 16GB DDR3 1333MHz memory mod...