We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kingston Technology 8GB microSDHC Industrial C10 A1 pSLC Card Single Pack w/o Adapter
SKU
SDCIT2/8GBSP
Login for pricing
In stock
Kingston Technology 8GB microSDHC Industrial C10 A1 pSLC Card Single Pack w/o Adapter, 8 GB, MicroSDHC, Class 10, UHS-I, 100 MB/s, 80 MB/s
UNSPSC: 43202005
- Durable in extreme temperatures
- High endurance
- UHS-I Speed Class U3, V30, A1
- Industrial-grade built-in features
| SKU | SDCIT2/8GBSP |
|---|---|
| EAN | 0740617321005 |
| Manufacturer | Kingston Technology |
| Availability | Out of Stock |
Kingston Technology 8GB microSDHC Industrial C10 A1 pSLC Card Single Pack w/o Adapter. Capacity: 8 GB, Flash card type: MicroSDHC, Flash memory class: Class 10, Internal memory type: UHS-I, Read speed: 100 MB/s, Write speed: 80 MB/s, UHS Speed Class: Class 3 (U3), Video Speed Class: V30. Protection features: Temperature proof, Waterproof, X-ray proof, Product color: Black
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 8 GB |
| Read speed | 100 MB/s |
| Write speed | 80 MB/s |
| Internal memory type | UHS-I |
| Supported file systems | FAT32 |
| Flash memory class | Class 10 |
| Flash card type | MicroSDHC |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |
| Video Speed Class | V30 |
| Application performance class | A1 |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Protection features | Temperature proof, Waterproof, X-ray proof |
| Features | |
| Product colour | Black |
| Protection features | Temperature proof, Waterproof, X-ray proof |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Internal memory type | UHS-I |
| Supported file systems | FAT32 |
| Protection features | Temperature proof, Waterproof, X-ray proof |
| Memory voltage | 3.3 V |
| Memory adapter included | No |
| Country of origin | Taiwan |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |
| Capacity | 8 GB |
| Power | |
| Memory voltage | 3.3 V |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 0.00811 oz (0.23 g) |
| Width | 0.43" (10.9 mm) |
| Depth | 0.59" (15 mm) |
| Height | 0.0402" (1.02 mm) |
| Packaging data | |
| Package width | 4" (101.6 mm) |
| Package height | 4.5" (114.3 mm) |
| Package depth | 0.22" (5.59 mm) |
| Package weight | 0.403 oz (11.4 g) |
| Memory adapter included | No |
| Packaging content | |
| Memory adapter included | No |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 25 pc(s) |
| Master (outer) case width | 4.5" (114.3 mm) |
| Master (outer) case length | 4.75" (120.7 mm) |
| Master (outer) case height | 3.7" (94 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 11.9 oz (336.1 g) |
| Country of origin | Taiwan |
| Other features | |
| Supported file systems | FAT32 |
| Country of origin | Taiwan |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |





