We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Sharp PN-LA862 Interactive flat panel 86" LCD 500 cd/m² 4K Ultra HD Black Touchscreen 24/7
SKU
PN-LA862
Login for pricing
In stock
LCD 86" InGlass™Touch Display, 24/7, 500cd/m², 3840 x 2160, 1965.4 x 1163.9 x 86.5
UNSPSC: 43211902
- Most natural writing experience – InGlassTM M5 premium touch system supports patented pressure sensitivity using passive pens as well as Windows Ink and palm rejection
- Secure by design – the non-Android platform with additional security features meets the highest IT security standards
- Optional Windows based Intel SDM slot-in PC – driving unlimited versatility with powerful integrated computing. Includes Sharp’s Meeting Launcher for quick and easy access to your apps offering a secure and locked environment
- Increase your productivity – benefit from a free one-year license for FlatFrog Board for Rooms. FlatFrog Board whiteboard software makes hybrid work easy and productive for everyone
- Energy efficiency – built-in functionality including an ambient light sensor, human presence detection and eco modes help to reduce power consumption
Safeguarding security and promoting productivity in hybrid meetings
Bringing advanced professional functionality to Enterprise users, the Sharp/NEC LA series safeguards the highest IT security standards whilst supporting maximum choice and flexibility. An Intel™SDM slot expands the display’s customisable capability allowing safe and seamless integration into corporate IT systems, or benefit from pre-installed functionality including Sharp Meeting Launcher for quick access to your favourite apps and VC platforms, FlatFrog Board collaborative whiteboarding software, and AirServer™ for wireless screen sharing.
Featuring InGlass™ M5 premium touch technology, users benefit from the most natural writing experience and advanced interactive functionality. The high brightness output, high haze panel and premium glass coating delivers best readability in well-lit meeting rooms, without distraction from reflections, glare or fingerprints.
The LA series supports orientation any which way, including face up, allowing table-top, tilted desk or multi-board side-by-side installations for up to three displays. Users can connect their own notebook, safely and securely via a USB-C connection, providing best versatility in hybrid meetings and spontaneous collaborative interactions.
The LA series integrates elegantly and seamlessly into high-end meeting rooms and boardrooms providing trusted long-life performance whilst making minimal energy demands.
Bringing advanced professional functionality to Enterprise users, the Sharp/NEC LA series safeguards the highest IT security standards whilst supporting maximum choice and flexibility. An Intel™SDM slot expands the display’s customisable capability allowing safe and seamless integration into corporate IT systems, or benefit from pre-installed functionality including Sharp Meeting Launcher for quick access to your favourite apps and VC platforms, FlatFrog Board collaborative whiteboarding software, and AirServer™ for wireless screen sharing.
Featuring InGlass™ M5 premium touch technology, users benefit from the most natural writing experience and advanced interactive functionality. The high brightness output, high haze panel and premium glass coating delivers best readability in well-lit meeting rooms, without distraction from reflections, glare or fingerprints.
The LA series supports orientation any which way, including face up, allowing table-top, tilted desk or multi-board side-by-side installations for up to three displays. Users can connect their own notebook, safely and securely via a USB-C connection, providing best versatility in hybrid meetings and spontaneous collaborative interactions.
The LA series integrates elegantly and seamlessly into high-end meeting rooms and boardrooms providing trusted long-life performance whilst making minimal energy demands.
| Display | |
|---|---|
| LED backlight | Yes |
| Display number of colours | 1.073 billion colors |
| Panel type | IPS |
| Number of simultaneous touchpoints | 20 |
| LED backlighting type | Direct-LED |
| Touchscreen | Yes |
| Display technology | LCD |
| Display diagonal | 86" |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Response time | 8 ms |
| Contrast ratio (typical) | 1200:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display diagonal (metric) | 85.6" (217.4 cm) |
| Vertical scan range | 23 - 76 Hz |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Horizontal scan range | 15 - 135 kHz |
| Anti-glare screen | Yes |
| Number of displays | 1 |
| Touchscreen technology | InGlass |
| Colour saturation | 68% |
| Native refresh rate | 60 Hz |
| Haze rate | 8% |
| Multi-touch | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB connector type | USB Type-B |
| DisplayPorts out | 1 |
| USB port | Yes |
| DisplayPorts in | 1 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| Ethernet LAN | Yes |
| HDMI ports quantity | 4 |
| Ethernet LAN data rates | 100 Mbit/s |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB version | 2.0 |
| USB ports quantity | 5 |
| HDMI input ports quantity | 2 |
| HDMI output ports quantity | 2 |
| Design | |
| Product design | Interactive flat panel |
| Placement supported | Indoor |
| Orientation | Horizontal/Vertical |
| Bezel width (top) | 0.189" (4.8 mm) |
| Bezel width (side) | 0.189" (4.8 mm) |
| Bezel width (bottom) | 1.27" (3.23 cm) |
| Product colour | Black |
| Panel mounting interface | 600 x 400 mm |
| VESA mounting | Yes |
| Anti-glare screen | Yes |
| Mounting type | Wall |
| Screen shape | Flat |
| Performance | |
| Purpose | Commercial |
| Operating hours (hours/days) | 24/7 |
| HDCP | Yes |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 275 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Display width | 77.4" (1965.4 mm) |
| Display depth | 3.41" (86.5 mm) |
| Display height | 45.8" (1163.9 mm) |
| Display weight | 157.6 lbs (71.5 kg) |
| Packaging data | |
| Package width | 82.5" (2095 mm) |
| Package depth | 8.86" (225 mm) |
| Package height | 51.6" (1310 mm) |
| Package weight | 191.8 lbs (87 kg) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Technical details | |
| VESA mounting | Yes |
| USB connector type | USB Type-B |
| Panel type | IPS |
| DisplayPorts out | 1 |
| DisplayPorts in | 1 |
| Number of simultaneous touchpoints | 20 |
| LED backlighting type | Direct-LED |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100 Mbit/s |
| Other features | |
| USB connector type | USB Type-B |
| Panel type | IPS |
| DisplayPorts out | 1 |
| DisplayPorts in | 1 |
| Number of simultaneous touchpoints | 20 |
| Display technology | LCD |
| Bezel width (top) | 0.189" (4.8 mm) |
| Bezel width (side) | 0.189" (4.8 mm) |
| Bezel width (bottom) | 1.27" (3.23 cm) |
You may also be interested in
| Product |
Sharp PN-LA862 Interactive flat panel...
Login for pricing
|
LG 110UM5K-B signage display Digital s...
Login for pricing
|
|---|---|---|
| SKU |
PN-LA862
|
110UM5K-B
|
| Manufacturer |
Sharp
|
LG
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
| HDMI ports quantity |
4
|
4
|
| Product design |
Interactive flat panel
|
Digital signage flat panel
|
| Display technology |
LCD
|
LCD
|
| HD type |
4K Ultra HD
|
4K Ultra HD
|

