We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Sharp MultiSync M652 Digital signage flat panel 55" LCD 550 cd/m² 4K Ultra HD Black Touchscreen
SKU
PN-M652
Login for pricing
In stock
LCD 65", 550 cd/m², 3840 x 2160, 16:9, ≥ 8000:1, 72% of NTSC, 100-240 V AC; 50/60 Hz; 1454.5 x 832.4 x 59.5 mm
UNSPSC: 43211902
- Unhindered readability – no reflections from windows or other light sources means no disruption to the visibility of signage content or meeting room presentation
- Wide colour gamut – high-performance panel technology delivers a wider spectrum of colours for a superb visual experience
- Safe for public environments – a metal back cover and intelligent heat management ensure safe use in public spaces where fire-retardancy is mandatory
- Enhanced imaging performance – advanced settings of all relevant visual parameters allow full control of brightness, colour, gamma and uniformity via the SpectraView Engine for precise, natural images
- Mission-critical 24/7 ready operation – the meticulous selection of industrial-grade components and careful design focused on demanding usage scenarios accompany an impressive and continuous viewer experience
| SKU | PN-M652 |
|---|---|
| EAN | 0074000703315 |
| Manufacturer | Sharp |
| Availability | In Stock |
Built to perform, designed to last
The versatile solution for professional display applications, the Sharp MultiSync® M2 Series (32" up to 98") is purpose-built for demanding signage and meeting room environments. With native USB-C connectivity and broad compatibility with platforms such as Crestron, Cisco Webex, and Microsoft Teams, it enables seamless BYOD collaboration and future-ready integration, while 802.1x LAN support ensures enterprise-grade network security. Featuring class-leading 550 cd/m² brightness, a high-haze panel to minimise glare, and NEC’s trusted SpectraView Engine, the M2 Series delivers outstanding visual performance with unmatched colour precision.
As part of the new Sharp-branded display family, the MultiSync® M2 Series builds on NEC’s legacy of quality and reliability to drive greater efficiency and long-term value. Its proven modular design supports custom computing options (Raspberry Pi or Intel® SDM) and flexible connectivity (e.g. AV-over-IP), ensuring lasting versatility, performance, and sustainability.
The versatile solution for professional display applications, the Sharp MultiSync® M2 Series (32" up to 98") is purpose-built for demanding signage and meeting room environments. With native USB-C connectivity and broad compatibility with platforms such as Crestron, Cisco Webex, and Microsoft Teams, it enables seamless BYOD collaboration and future-ready integration, while 802.1x LAN support ensures enterprise-grade network security. Featuring class-leading 550 cd/m² brightness, a high-haze panel to minimise glare, and NEC’s trusted SpectraView Engine, the M2 Series delivers outstanding visual performance with unmatched colour precision.
As part of the new Sharp-branded display family, the MultiSync® M2 Series builds on NEC’s legacy of quality and reliability to drive greater efficiency and long-term value. Its proven modular design supports custom computing options (Raspberry Pi or Intel® SDM) and flexible connectivity (e.g. AV-over-IP), ensuring lasting versatility, performance, and sustainability.
| Display | |
|---|---|
| LED backlight | Yes |
| Display number of colours | 1.073 billion colors |
| Panel type | IPS |
| LED backlighting type | Direct-LED |
| Touchscreen | Yes |
| Active display area (W x H) | 56.2 x 31.6" (1428.5 x 803.5 mm) |
| Display technology | LCD |
| Display diagonal | 55" |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display brightness | 550 cd/m² |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Response time | 8 ms |
| Contrast ratio (typical) | 8000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.0124 x 0.0124" (0.315 x 0.315 mm) |
| Display diagonal (metric) | 64.5" (163.9 cm) |
| Vertical scan range | 23 - 76 Hz |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Horizontal scan range | 15 - 135 kHz |
| Native refresh rate | 60 Hz |
| Ports & interfaces | |
| USB connector type | USB Type-A, USB Type-C |
| Remote (IR) input | 1 |
| DisplayPorts out | 1 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| USB port | Yes |
| DisplayPorts in | 1 |
| RS-232C | Yes |
| Wi-Fi | No |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| Ethernet LAN | Yes |
| HDMI ports quantity | 3 |
| Ethernet LAN data rates | 100 Mbit/s |
| DVI port | No |
| Audio (L/R) out | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB version | 2.0/3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB ports quantity | 4 |
| HDMI input ports quantity | 2 |
| HDMI output ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| Audio | |
| Number of built-in speakers | 2 |
| RMS rated power | 20 W |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Design | |
| Product design | Digital signage flat panel |
| Placement supported | Indoor |
| Orientation | Horizontal/Vertical |
| Bezel width (top) | 0.433" (1.1 cm) |
| Bezel width (side) | 0.433" (1.1 cm) |
| Bezel width (bottom) | 0.547" (1.39 cm) |
| Product colour | Black |
| Panel mounting interface | 400 x 400 mm |
| Certification | RoHS, CE, UL/C-UL or CSA, FCC Class B |
| VESA mounting | Yes |
| Mounting type | Wall |
| Screen shape | Flat |
| Bezel colour | Black |
| Performance | |
| Purpose | Universal |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 2.2 |
| Wi-Fi | No |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 105 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 135 kWh |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Display width | 57.3" (1454.5 mm) |
| Display depth | 2.34" (59.5 mm) |
| Display height | 32.8" (832.4 mm) |
| Display weight | 57.3 lbs (26 kg) |
| Packaging data | |
| Package width | 63.8" (1620 mm) |
| Package depth | 7.28" (185 mm) |
| Package height | 37.4" (950 mm) |
| Package weight | 77.2 lbs (35 kg) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Certificates | |
| Certification | RoHS, CE, UL/C-UL or CSA, FCC Class B |
| Technical details | |
| VESA mounting | Yes |
| USB connector type | USB Type-A, USB Type-C |
| Panel type | IPS |
| DisplayPorts out | 1 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| DisplayPorts in | 1 |
| LED backlighting type | Direct-LED |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), RoHS, UL, cUL |
| Network | |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100 Mbit/s |
| Other features | |
| USB connector type | USB Type-A, USB Type-C |
| Panel type | IPS |
| DisplayPorts out | 1 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| DisplayPorts in | 1 |
| Wi-Fi | No |
| Display technology | LCD |
| Bezel width (top) | 0.433" (1.1 cm) |
| Bezel width (side) | 0.433" (1.1 cm) |
| Bezel width (bottom) | 0.547" (1.39 cm) |
| Energy efficiency scale | A to G |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Sharp MultiSync M652 Digital signage f...
Login for pricing
|
Hot Product
Viewsonic IFP6552 signage display 65&q...
Login for pricing
|
LG 55VSM5J-H signage display Digital s...
Login for pricing
|
LG 55VM5J-H signage display Digital si...
Login for pricing
|
Recommended
Elo Touch Solutions 4363L 42.5" L...
Login for pricing
|
Popular
Samsung QM55B-T signage display Digita...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PN-M652
|
IFP6552
|
55VSM5J-H
|
55VM5J-H
|
E344056
|
QM55B-T
|
| Manufacturer |
Sharp
|
Viewsonic
|
LG
|
LG
|
Elo Touch Solutions
|
Samsung
|
| Display resolution |
N/A
|
N/A
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
N/A
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| HDMI ports quantity |
3
|
3
|
2
|
3
|
2
|
3
|
| Product design |
Digital signage flat panel
|
N/A
|
Digital signage flat panel
|
Digital signage flat panel
|
N/A
|
Digital signage flat panel
|
| Display technology |
LCD
|
LCD
|
LED
|
N/A
|
LED
|
LED
|
| HD type |
4K Ultra HD
|
4K Ultra HD
|
Full HD
|
Full HD
|
Full HD
|
4K Ultra HD
|





