We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Sharp MultiSync E329 Digital signage flat panel 32" 350 cd/m² Full HD Black 16/7
SKU
PN-E329
Login for pricing
In stock
32", 1920 x 1080, 16:9, 1200:1, 350 cd/m², 60 Hz, HDMI, USB Type C, VESA 200 x 200, 724x59x418 mm, 5 kg
UNSPSC: 43211902
- Unhindered readability – a high-haze panel reduces glare from windows and ambient light, keeping signage content and presentations clear for uninterrupted viewing in any environment.
- Standardised functionality – shares a common identity with the wider Sharp display portfolio, ensuring unified operation and remote device management, and consistent styling for a seamless user experience.
- Effortless plug-and-play signage – the integrated USB MediaPlayer enables native UHD content playback with auto-start functionality, delivering instant digital signage without the need for external hardware or content management systems.
- Flexible orientation – designed for both portrait and landscape installation, with uniform bezel width on all sides to ensure a clean, professional look in any configuration.
The entry point for professional display solutions, the Sharp MultiSync® E9 Series is designed for modern business environments that need more than a consumer TV can offer. Combining essential features for meeting rooms and digital signage with commercial-grade reliability, the E9 Series delivers crisp UHD resolution, integrated media playback, and 16/7 operation at an accessible price point. A professional matte high-haze panel ensures superior visual performance in this product category, minimising reflections and glare common with glossy panels. Designed for seamless integration across the wider Sharp display family, the E9 Series shares the same core identity, including the same remote control and device management for a consistent user experience. A robust metal back cover secures product longevity in commercial settings. Whether for presentations, retail signage, or corporate communication, the E9 Series gives you the professional edge without stretching your budget
| Display | |
|---|---|
| LED backlight | Yes |
| Display number of colours | 16.7 million colors |
| Panel type | IPS |
| LED backlighting type | Direct-LED |
| Active display area (W x H) | 27.5 x 15.5" (698 x 393 mm) |
| Display diagonal | 32" |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display brightness | 350 cd/m² |
| HD type | Full HD |
| Response time | 8 ms |
| Contrast ratio (typical) | 1200:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.0143 x 0.0143" (0.364 x 0.364 mm) |
| Display diagonal (metric) | 31.5" (80 cm) |
| Vertical scan range | 24 - 75 Hz |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Horizontal scan range | 31.5 - 135 kHz |
| Native refresh rate | 60 Hz |
| Haze rate | 25% |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| RS-232C | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN data rates | 100 Mbit/s |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Consumer Electronics Control (CEC) | Yes |
| Audio | |
| Number of built-in speakers | 2 |
| RMS rated power | 5 W |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Design | |
| Product design | Digital signage flat panel |
| Placement supported | Indoor |
| Bezel width (top) | 0.433" (1.1 cm) |
| Bezel width (side) | 0.433" (1.1 cm) |
| Bezel width (bottom) | 0.433" (1.1 cm) |
| Product colour | Black |
| Panel mounting interface | 200 x 200 mm |
| VESA mounting | Yes |
| Performance | |
| Purpose | Universal |
| Operating hours (hours/days) | 16/7 |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 43 W |
| Power consumption (standby) | 2 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Energy efficiency class (SDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 44 kWh |
| Computer system | |
| Image formats supported | JPG |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Display width | 28.5" (724 mm) |
| Display depth | 2.32" (59 mm) |
| Display height | 16.5" (418 mm) |
| Display weight | 11 lbs (5 kg) |
| Packaging data | |
| Package width | 32.4" (824 mm) |
| Package depth | 4.69" (119 mm) |
| Package height | 21.8" (554 mm) |
| Package weight | 15.4 lbs (7 kg) |
| Remote control included | Yes |
| Cables included | USB Type-C, Power |
| Packaging content | |
| Stand included | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Cables included | USB Type-C, Power |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Technical details | |
| VESA mounting | Yes |
| Stand included | Yes |
| Panel type | IPS |
| LED backlighting type | Direct-LED |
| Scheduler function | Yes |
| Compliance certificates | UKCA, UL, cUL, CSA, Federal Communications Commission (FCC), CE, VCCI, RCM |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100 Mbit/s |
| Thin Client | |
| Image formats supported | JPG |
| Other features | |
| Stand included | Yes |
| Panel type | IPS |
| Bezel width (top) | 0.433" (1.1 cm) |
| Bezel width (side) | 0.433" (1.1 cm) |
| Bezel width (bottom) | 0.433" (1.1 cm) |
| Scheduler function | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Sharp MultiSync E329 Digital signage f...
Login for pricing
|
Popular
LG 22SM3G-B signage display Digital si...
Login for pricing
|
Hot Product
Elo Touch Solutions 2202L 21.5" L...
Login for pricing
|
Viewsonic CDE4312 signage display Digi...
Login for pricing
|
Bestseller
Viewsonic TD2465 signage display Inter...
Login for pricing
|
Recommended
LG 43UL3J-M signage display Digital si...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PN-E329
|
22SM3G-B
|
E126096
|
CDE4312
|
TD2465
|
43UL3J-M
|
| Manufacturer |
Sharp
|
LG
|
Elo Touch Solutions
|
Viewsonic
|
Viewsonic
|
LG
|
| Display resolution |
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
N/A
|
1920 x 1080 pixels
|
N/A
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Blue
|
| HDMI ports quantity |
2
|
2
|
1
|
2
|
1
|
3
|
| Product design |
Digital signage flat panel
|
Digital signage flat panel
|
N/A
|
Digital signage flat panel
|
Interactive flat panel
|
Digital signage flat panel
|
| Display technology |
N/A
|
N/A
|
LCD
|
LED
|
LED
|
LCD
|
| HD type |
Full HD
|
Full HD
|
Full HD
|
4K Ultra HD
|
Full HD
|
4K Ultra HD
|





