We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP Z8 G5 Wolf Pro Security Edition Intel Xeon Silver 4514Y 64 GB DDR5-SDRAM 512 GB SSD Windows 11 Pro Tower Workstation Black
- Intel Xeon Silver 4514Y (up to 3.4 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 30 MB L3 cache, 16 cores, 32 threads)
- Windows 11 Pro
- 64 GB DDR5-5600 MT/s ECC (4 x 16 GB), 512 GB HP Z Turbo Drive PCIe NVMeTM TLC M.2 SSD
| SKU | BG9C0UT#ABA |
|---|---|
| EAN | 0199251097232 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | Z8 |
HP recommends Windows 11 Pro for business
Work anywhere without compromising on performance with Windows 11 and HP collaboration, security, and connectivity technology. Summarize and rewrite content, get relevant content recommendations, and stay organized with Microsoft Copilot.[8]
Intel® Xeon® processor
Get professional-class speed to maximize your performance and uptimes on the most demanding professional workflows with the Intel® Xeon® processor.[9]
Security is your top priority
The HP Wolf Pro Security Edition provides preconfigured enterprise-level PC protection for small and medium sized businesses.
Professional Grade Graphics
Tackle processor-heavy rendering, machine learning, and data visualization projects.
Ultra Fast Memory Configurations
Power through memory-intensive workloads with fast CPU-dependent rendering, model training and development, and data visualization performance.
Exceptional performance. Extraordinary expandability.
Tackle processor-intensive workflows with up to 64 cores[1] across 2 Intel® Xeon® W CPUs, 2 high-end GPUs[2], and 1 TB DDR5 RAM[3]. Easily expand as work evolves with tool-less access, 7 PCIe slots, and 2 front accessible NVMe bays.[3]
Engineered to stay cool and quiet.
Push your desktop workstation without disruptive noise. Smart fan control keeps the system whisper-quiet by tuning fan speeds in real-time using over 20 temperature sensors. Precisely placed vents and ducts streamline airflow and heat removal.
Ignite AI innovation.
Accelerate AI development and inferencing with the Z8 AI workstation, with up to 2 NVIDIA RTX™ 6000 Ada Generation GPUs[4] delivering up to 2,914 AI TOPS for advanced AI. Process proprietary data securely on a local workstation to gain insights faster.
Designed with the planet in mind.
At HP, we care about the impact our products have on our people, communities, and planet. That’s why the Z8 contains 40% recycled plastics,[5] 10% recycled metal, 100% sustainably sourced outer box packaging, and is EPEAT® Gold Climate+ registered.[6,7]
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | Intel Xeon Scalable 5th Gen |
| Processor cache | 30 MB |
| Processor frequency | 2 GHz |
| Processor model | 4514Y |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor boost frequency | 3.4 GHz |
| Processor socket | LGA 4677 (Socket E) |
| Processor threads | 32 |
| Processor cores | 16 |
| Processor family | Intel Xeon Silver |
| Memory | |
| ECC | Yes |
| Internal memory | 64 GB |
| Memory layout (slots x size) | 4 x 16 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Memory data transfer rate | 5600 MT/s |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| SSD interface | PCI Express |
| SSD capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Total storage capacity | 512 GB |
| SSD form factor | M.2 |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| On-board graphics card | No |
| On-board graphics card model | Not available |
| Performance | |
| Market positioning | Performance |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Product type | Workstation |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Motherboard chipset | Intel C741 |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Audio chip | Realtek ALC3205-CG |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ports & interfaces | |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 11 |
| Line-out | Yes |
| Line-in | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Expansion slots | |
| Number of 3.5" bays | 6 |
| Power | |
| Power supply input frequency | 50/60 Hz |
| Power supply input voltage | 100 - 240 V |
| Power supply | 1125 W |
| Technical details | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product type | Workstation |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Product colour | Black |
| Chassis type | Tower |
| Placement supported | Vertical |
| Number of 3.5" bays | 6 |
| Cable lock slot | Yes |
| Motherboard chipset | Intel C741 |
| Sustainable technologies and materials | Low Halogen; 40% post-consumer recycled plastic; 25% ITE-derived closed loop plastic; Bulk packaging available; External power supply 90% efficiency; Plastic cushion inserts contain 80% recycled content; Ocean-bound plastic in system fan; 10% post-industrial recycled metal; Molded paper pulp cushion inside box is 100% sustainably sourced and recyclable |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199251097232 |
| Design | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product colour | Black |
| Chassis type | Tower |
| Placement supported | Vertical |
| Number of 3.5" bays | 6 |
| Cable lock slot | Yes |
| Introduction year | 2025 |
| Software | |
|---|---|
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Display | |
| Display included | No |
| Brand-specific features | |
| HP Support Assistant | Yes |
| HP Security tools | Full volume encryption; HP Secure Erase; Kensington lock slot; Secure authentication; TPM 2.0 certified; HP BIOSphere; HP Sure Run; HP Sure Click; HP Sure Sense; HP Sure Admin; HP Platform Certificate; HP Sure Start; HP Sure Recover; Self-Encrypted Drives |
| HP Management tools | HP Driver Packs; HP System Software Manager (download); HP BIOS Configuration Utility (download); HP Smart Support |
| HP segment | Business |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199251097232 |
| Audio | |
| Audio chip | Realtek ALC3205-CG |
| Sustainability | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 800 |
| Sustainable technologies and materials | Low Halogen; 40% post-consumer recycled plastic; 25% ITE-derived closed loop plastic; Bulk packaging available; External power supply 90% efficiency; Plastic cushion inserts contain 80% recycled content; Ocean-bound plastic in system fan; 10% post-industrial recycled metal; Molded paper pulp cushion inside box is 100% sustainably sourced and recyclable |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 28.9" (734 mm) |
| Package depth | 13.1" (332 mm) |
| Package height | 25" (636 mm) |
| Width | 8.5" (215.9 mm) |
| Depth | 21.7" (551.2 mm) |
| Height | 17.5" (444.5 mm) |
| Weight | 49.6 lbs (22.5 kg) |
| Packaging data | |
| Package width | 28.9" (734 mm) |
| Package depth | 13.1" (332 mm) |
| Package height | 25" (636 mm) |
| Packaging content | |
| Mouse included | Yes |
| Keyboard included | Yes |
| Mouse connectivity | Wired |
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Display included | No |
| Keyboard connectivity | Wired |
| Certificates | |
| Low halogen | Yes |
| Keyboard | |
| Keyboard connectivity | Wired |
| Carbon footprint | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 800 |
| Total carbon emissions, w/o use phase (kg of CO2e) | 396 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 393 |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 6 |
| Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e) | 3 |
| Other features | |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| On-board graphics card | No |
| Processor manufacturer | Intel |











