We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP Z2 Tower G9 Intel® Core™ i9 i9-14900K 32 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD Windows 11 Pro Workstation Black
- Intel CoreTM i9-14900K (up to 6.0 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 36 MB L3 cache, 24 cores, 32 threads)
- Windows 11 Pro
- Intel UHD Graphics 770
- 32 GB DDR5-4800 MT/s non-ECC (2 x 16 GB), 1 TB HP Z Turbo Drive PCIe Gen4 TLC M.2 SSD
| SKU | A1NX5UT#ABA |
|---|---|
| EAN | 0198122822812 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | Z2 |
Windows 11
Work anywhere without compromising on performance or security with Windows 11 powered by HP's collaboration and connectivity technology.
Intel® Core™ i9 processor
Get high-end performance for intensive tasks like rendering and video editing with the Intel® Core™ i9 processor.[4]
Security is your top priority
The HP Wolf Pro Security Edition provides preconfigured enterprise-level PC protection for small and medium sized businesses.
Smaller, Functional Design
The stunning new design features front and rear ledges, so you can easily move your system from location to location.
Tool-less Access
Evolve your work. Evolve your rig. With a tool-less sliding access cover, you can easily get into the the interior, and customize your Z to fit your needs.
Thermal Management
Innovatively designed to keep hardware components cool and quiet no matter how hard you push it. Have confidence to run your system at max load 24/7.
Unthrottled Performance
Z's industry-leading thermals keep the processor and graphics card cool, so they can run at max performance for extended periods of time.
Dust Filter
Help keep your system clean while sitting on the factory floor or machining environment with the front-access dust filter.[5]
Sanitizable
Designed to be wiped down using many commonly available household disinfecting and cleaning wipes using the HP cleaning guidelines.[6]
Your new benchmark for entry workstation power
Designed for zero throttling so you can render, simulate, and real-time ray trace without overheating or lags.
Built to expand. Power to grow
With room to expand and tool-less access, you can easily upgrade and add components as your needs evolve.
ISV Certified
Work with confidence knowing your PC is certified with leading software applications to ensure peak performance[3]
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | Intel® Core™ i9 (14th gen) |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 36 MB |
| Processor model | i9-14900K |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor boost frequency | 6 GHz |
| Processor socket | LGA 1700 |
| Processor threads | 32 |
| Processor cores | 24 |
| Processor family | Intel® Core™ i9 |
| Performance cores | 8 |
| Efficient cores | 16 |
| Processor base power | 125 W |
| Maximum turbo power | 253 W |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 4.4 GHz |
| Memory | |
| ECC | No |
| Internal memory | 32 GB |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 16 GB |
| Maximum internal memory | 192 GB |
| Memory slots | 4x DIMM |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 4800 MHz |
| Memory data transfer rate | 4800 MT/s |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| SSD capacity | 1 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Total storage capacity | 1 TB |
| SSD memory type | TLC |
| SSD form factor | M.2 |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Intel UHD Graphics 770 |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Performance | |
| Market positioning | Performance |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Product type | Workstation |
| Motherboard chipset | Intel W680 |
| Audio chip | Realtek ALC3205-VA2-CG |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 6 |
| USB 2.0 ports quantity | 3 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Expansion slots | |
| PCI Express x4 (Gen 3.x) slots | 2 |
| Number of 3.5" bays | 2 |
| Power | |
| Power supply input frequency | 50/60 Hz |
| Power supply input voltage | 100 - 240 V |
| Power supply | 700 W |
| Technical details | |
| Product type | Workstation |
| Product colour | Black |
| Chassis type | Tower |
| Placement supported | Vertical |
| Number of 3.5" bays | 2 |
| Motherboard chipset | Intel W680 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 198122822812 |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Chassis type | Tower |
| Placement supported | Vertical |
| Number of 3.5" bays | 2 |
| Introduction year | 2024 |
| Software | |
|---|---|
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Display | |
| Display included | No |
| Brand-specific features | |
| HP Support Assistant | Yes |
| HP Security tools | HP Secure Erase; HP Sure Click; HP BIOSphere Gen6; HP Sure Admin; Hood Sensor Optional Kit; HP Client Security Manager Gen6; HP Sure Start Gen7; HP Sure Recover Gen4; HP Sure Sense Gen2; HP Sure Run Gen5 |
| HP Management tools | HP Driver Packs; HP Management Integration Kit for Microsoft System Center Configuration Management Gen4; HP System Software Manager (download); HP BIOS Configuration Utility (download) |
| HP segment | Business |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 198122822812 |
| Audio | |
| Audio chip | Realtek ALC3205-VA2-CG |
| Sustainability | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 460 |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 20.4" (518 mm) |
| Package depth | 11.6" (295 mm) |
| Package height | 19.3" (490 mm) |
| Width | 14" (356 mm) |
| Depth | 6.65" (169 mm) |
| Height | 15.2" (385 mm) |
| Weight | 13.7 lbs (6.2 kg) |
| Packaging data | |
| Package width | 20.4" (518 mm) |
| Package depth | 11.6" (295 mm) |
| Package height | 19.3" (490 mm) |
| Packaging content | |
| Mouse included | Yes |
| Keyboard included | Yes |
| Mouse connectivity | Wired |
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Display included | No |
| Keyboard connectivity | Wired |
| Keyboard | |
| Keyboard connectivity | Wired |
| Supplier features | |
| Manufacturer warranty | 3 year (3/3/3) limited warranty includes 3 years of parts, labor and on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
| Carbon footprint | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 460 |
| Total carbon emissions, w/o use phase (kg of CO2e) | 237 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 222 |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 2 |
| Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e) | 2 |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| Processor manufacturer | Intel |
| Manufacturer warranty | 3 year (3/3/3) limited warranty includes 3 years of parts, labor and on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |











