We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP Z2 Small Form Factor G9 Intel® Core™ i7 i7-14700 16 GB DDR5-SDRAM 512 GB SSD Windows 11 Pro SFF Workstation Black
- Intel CoreTM i7-14700 (up to 5.4 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 33 MB L3 cache, 20 cores, 28 threads)
- Windows 11 Pro
- Intel UHD Graphics 770
- 16 GB DDR5-4800 MT/s (1 x 16 GB), 512 GB HP Z Turbo Drive PCIe NVMeTM TLC M.2 SSD
| SKU | A1NT8UT#ABA |
|---|---|
| EAN | 0198122822010 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | Z2 |
Windows 11
Work anywhere without compromising on performance or security with Windows 11 powered by HP's collaboration and connectivity technology.
Intel® Core™ i7 processor
Run several CPU–heavy programs simultaneously without sacrificing performance with an Intel® Core™ i7 processor.[4]
Security is your top priority
The HP Wolf Pro Security Edition provides preconfigured enterprise-level PC protection for small and medium sized businesses.
Smaller, Functional Design
The stunning new design features front and rear ledges, so you can easily move your system from location to location.
Tool-less Access
Evolve your work. Evolve your rig. With a tool-less sliding access cover, you can easily get into the the interior, and customize your Z to fit your needs.
Thermal Management
Innovatively designed to keep hardware components cool and quiet no matter how hard you push it. Have confidence to run your system at max load 24/7.
Custom Performance Modes
Take on the toughest workflows with three custom pre-set modes that optimize performance from the BIOS—High Performance, Performance and Quiet.
Unthrottled Performance
Z's industry-leading thermals keep the processor and graphics card cool, so they can run at max performance for extended periods of time.
Space Saving
Ideal for space-constrained workspaces that need workstation-class performance and reliability.
Sustainability
This product contains 60% recycled plastics, utilizes 90% power supply efficiency, and meets GreenScreen®️ for Safer Chemicals' methodology standards.[5]
Dust Filter
Help keep your system clean while sitting on the factory floor or machining environment with the front-access dust filter.[6]
Sanitizable
Designed to be wiped down using many commonly available household disinfecting and cleaning wipes using the HP cleaning guidelines.[7]
Full height, full length performance
Design, simulate and real time ray trace on a Z SFF -- FHFL pro graphics and Intel® Core™ processors.
Configurable for today. Expandable for tomorrow.
Accelerate your current workflow with options across processor, graphics, memory, storage, and I/O ports.
ISV Certified
Work with confidence knowing your PC is certified with leading software applications to ensure peak performance.[3]
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | Intel® Core™ i7 (14th gen) |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 33 MB |
| Processor model | i7-14700 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor boost frequency | 5.4 GHz |
| Processor socket | LGA 1700 |
| Processor threads | 28 |
| Processor cores | 20 |
| Processor family | Intel® Core™ i7 |
| Performance cores | 8 |
| Efficient cores | 12 |
| Processor base power | 65 W |
| Maximum turbo power | 219 W |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 4.2 GHz |
| Memory | |
| ECC | No |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| Memory slots | 4x DIMM |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory data transfer rate | 4800 MT/s |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Number of storage drives installed | 1 |
| Optical drive type | No |
| SSD interface | PCI Express |
| SSD capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Total storage capacity | 512 GB |
| SSD memory type | TLC |
| SSD form factor | M.2 |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Intel UHD Graphics 770 |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Performance | |
| Market positioning | Performance |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Product type | Workstation |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Audio chip | Realtek ALC3252 |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 6 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 0 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 0 |
| USB 2.0 ports quantity | 3 |
| Line-out | Yes |
| Line-in | Yes |
| HDMI ports quantity | 0 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 1 |
| Expansion slots | |
| PCI Express x4 (Gen 3.x) slots | 2 |
| Number of 3.5" bays | 1 |
| PCI Express x16 (Gen 4.x) slots | 1 |
| Power | |
| Power supply | 450 W |
| Technical details | |
| Product type | Workstation |
| Product colour | Black |
| Chassis type | SFF |
| Number of 3.5" bays | 1 |
| Sustainable technologies and materials | 80 Plus Gold power supplies available; 25% ITE-derived closed loop plastic; Bulk packaging available; Molded paper pulp cushion inside box is 100% sustainably sourced and recyclable; 45% post-consumer recycled plastic; 10% ITE-derived closed loop plastic; Ocean-bound plastic in speaker enclosure and system fan; Low halogen PCAs; Product Carbon Footprint; Ocean-bound plastic in system fan, processor fan and speaker |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 198122822010 |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Chassis type | SFF |
| Number of 3.5" bays | 1 |
| Introduction year | 2024 |
| Software | |
|---|---|
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Display | |
| Display included | No |
| Brand-specific features | |
| HP Support Assistant | Yes |
| HP Security tools | HP Secure Erase; HP Sure Click; HP BIOSphere Gen6; HP Sure Admin; Hood Sensor Optional Kit; HP Client Security Manager Gen6; HP Sure Start Gen7; HP Sure Recover Gen4; HP Tamper Lock; HP Sure Sense Gen2; HP Sure Run Gen5 |
| HP Management tools | HP Client Catalog (download); HP Cloud Recovery; HP Driver Packs; HP Management Integration Kit for Microsoft System Center Configuration Management Gen4; HP System Software Manager (download); HP BIOS Configuration Utility (download); HP Image Assistant (download); HP Client Management Script Library (download) |
| HP segment | Business |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 198122822010 |
| Audio | |
| Audio chip | Realtek ALC3252 |
| Sustainability | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 520 |
| Sustainable technologies and materials | 80 Plus Gold power supplies available; 25% ITE-derived closed loop plastic; Bulk packaging available; Molded paper pulp cushion inside box is 100% sustainably sourced and recyclable; 45% post-consumer recycled plastic; 10% ITE-derived closed loop plastic; Ocean-bound plastic in speaker enclosure and system fan; Low halogen PCAs; Product Carbon Footprint; Ocean-bound plastic in system fan, processor fan and speaker |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 3.94" (100 mm) |
| Package depth | 15.1" (384 mm) |
| Package height | 12.1" (308 mm) |
| Width | 15.1" (384 mm) |
| Depth | 12.1" (308 mm) |
| Height | 3.94" (100 mm) |
| Package weight | 13 lbs (5.9 kg) |
| Weight | 11 lbs (5 kg) |
| Packaging data | |
| Package width | 3.94" (100 mm) |
| Package depth | 15.1" (384 mm) |
| Package height | 12.1" (308 mm) |
| Package weight | 13 lbs (5.9 kg) |
| Packaging content | |
| Mouse included | Yes |
| Keyboard included | Yes |
| Mouse connectivity | Wired |
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Display included | No |
| Keyboard | |
| Keyboard type | USB |
| Supplier features | |
| Manufacturer warranty | 3 year (3/3/3) limited warranty includes 3 years of parts, labor and on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
| Carbon footprint | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 520 |
| Total carbon emissions, w/o use phase (kg of CO2e) | 306 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 209 |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 2 |
| Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e) | 2 |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| Processor manufacturer | Intel |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Keyboard type | USB |
| Manufacturer warranty | 3 year (3/3/3) limited warranty includes 3 years of parts, labor and on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |











