We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP EliteBook 840 G11 Intel Core Ultra 7 155U Laptop 14" WUXGA 32 GB DDR5-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 6E (802.11ax) Windows 11 Pro AI PC Silver
- Intel CoreTM Ultra 7 155U (up to 4.8 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 12 MB L3 cache, 12 cores, 14 threads)
- Windows 11 Pro
- 14" diagonal, WUXGA (1920 x 1200), IPS, anti-glare, 400 nits, 100% sRGB
- Intel Graphics
- 32 GB DDR5-5600 MT/s (2 x 16 GB), 512 GB PCIe NVMeTM M.2 SSD
| SKU | BN4T9UA#ABA |
|---|---|
| EAN | 0199251462504 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | EliteBook |
| Product Series | 800 |
HP recommends Windows 11 Pro for business
Work anywhere without compromising on performance with Windows 11 and HP collaboration, security, and connectivity technology. Summarize and rewrite content, get relevant content recommendations, and stay organized with Microsoft Copilot.[1]
Powerful Intel® processor
Help speed up demanding business applications with the latest generation Intel® Core™ processor.[2]
Fast and efficient wireless LAN
The portability of your PC and the reliability of a fast connection determines where you can work. Get a fast and reliable connection in dense wireless environments with gigabit data rate Wi-Fi 6E.[4]
Browse confidently
Help protect your PC from websites and read only Microsoft Office and PDF attachments with embedded malware, ransomware, or viruses with hardware-enforced security from HP Sure Click.[5]
Automatic recovery from firmware attacks
Firmware attacks can completely devastate your PC. Stay protected with HP Sure Start, the self-healing BIOS that automatically recovers itself from attacks or corruption.[6]
Protect identities with HP Multi-Factor Authenticate Gen3
Keep your network and VPN safe from unauthorized access by requiring up to three factors of authentication for log-in—including fingerprint sensor and IR camera facial recognition—with policies hardened at the silicon level.
Clean quickly with smart technology
Get back to patients fast with the HP Easy Clean app, which disables the touchscreen, keyboard, and clickpad so you can sanitize the system while it’s on.[9]
Easy battery management
Manage and monitor your battery’s performance and condition and customize charging options with the easy-to-use HP Power Manager dashboard.[10]
Long lasting productivity
Empower your hybrid workforce with elevated conferencing capabilities and AI-driven performance.
5MP IR Camera
Connect with people in a more personal way with conferencing features built into the HP EliteBook 840.
Protected by HP Wolf Security
HP Wolf Security for Business creates a hardware-enforced, always-on, resilient defense.[7]
Help protect our shared future
This PC contains at least 75-percent post-consumer recycled plastic in the bezel.[8]
| Design | |
|---|---|
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Premium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Original brand name | HP |
| Introduction year | 2026 |
| Display | |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 14" (35.6 cm) |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 14" |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display bezel technology | Micro-Edge |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 100% |
| Processor | |
| Processor generation | Intel® Core™ Ultra (Series 1) |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor model | 155U |
| Processor boost frequency | 4.8 GHz |
| Processor cores | 12 |
| Processor threads | 14 |
| Processor socket | BGA 2049 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Processor base power | 15 W |
| Maximum turbo power | 57 W |
| Efficient-core base frequency | 1.2 GHz |
| Performance-core base frequency | 1.7 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.8 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.8 GHz |
| Performance cores | 2 |
| Efficient cores | 8 |
| Low Power Efficient-core Base Frequency | 700 MHz |
| Low Power Efficient-core Max Turbo Frequency | 2.1 GHz |
| Low Power Efficient-cores | 2 |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Sparsity support | Yes |
| Windows Studio effects support | Yes |
| AI software frameworks supported by NPU | DirectML, ONNX RT, OpenVINO, Windows ML |
| Total processor performance up to | 22 TOPs |
| NPU performance up to | 11 TOPs |
| GPU performance up to | 8 TOPs |
| Memory | |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Internal memory | 32 GB |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 16 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Storage | |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel® Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio | |
| Number of microphones | 2 |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Clickpad |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard special features | Spill-resistant |
| Input device model | HP Premium Keyboard |
| Copilot key | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Microsoft Copilot | Yes |
| Technical details | |
| Market positioning | Premium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Sustainable technologies and materials | Low halogen |
| Sustainability certificates | TCO, ENERGY STAR |
| Compliance certificates | GS mark, CCC, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199251462504 |
| Brand-specific features | |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP segment | Business |
| HP Artificial Intelligence | AI PC |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199251462504 |
| HP special features | |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 56 Wh |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging time (50%) | 30 min |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Fingerprint reader | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | GS mark, CCC, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| Sustainability | |
| Sustainable technologies and materials | Low halogen |
| Sustainability certificates | TCO, ENERGY STAR |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 190 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 12.4" (315.6 mm) |
| Depth | 87.6" (2224.3 mm) |
| Height (front) | 0.457" (1.16 cm) |
| Height (rear) | 0.634" (1.61 cm) |
| Weight | 3.11 lbs (1.41 kg) |
| Packaging data | |
| Package width | 2.72" (69 mm) |
| Package height | 12" (305 mm) |
| Package depth | 17.7" (449 mm) |
| AC adapter included | No |
| Carbon footprint | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 190 |
| Total carbon emissions, w/o use phase (kg of CO2e) | 18 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 152 |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 14 |
| Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e) | 0.5 |
| Packaging content | |
| AC adapter included | No |
| Other features | |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| On-board graphics card | Yes |
| Display diagonal (metric) | 14" (35.6 cm) |
| AC adapter included | No |
| Anti-glare screen | Yes |
| Manufacturer warranty | 1-year warranty and 90 day software limited warranty options depending on country. Batteries have a default one year limited warranty. Refer to http://www.hp.com/support/batterywarranty/ for additional battery information. On-site service and extended coverage is also available. HP Care Pack Services are optional extended service contracts that go beyond the standard limited warranties. To choose the right level of service for your HP product, use the HP Care Pack Services Lookup Tool at: http://www.hp.com/go/cpc . |











