We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kingston Technology IronKey 64GB USB-C Vault Privacy 50C AES-256 Encrypted, FIPS 197
SKU
IKVP50C/64GB
Login for pricing
In stock
Kingston Technology IronKey 64GB USB-C Vault Privacy 50C AES-256 Encrypted, FIPS 197, 64 GB, USB Type-C, 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1), 250 MB/s, Cap, Black, Blue
UNSPSC: 43202010
- FIPS 197 Certified with XTS-AES 256-bit Encryption
- Brute Force and BadUSB Attack Protection
- Pen tested for enterprise-grade security
- Multi-password option with Complex/new Passphrase modes
- Dual Read-Only (Write-Protect) Settings
- Locally Manage Drives for Small and Medium Businesses
| SKU | IKVP50C/64GB |
|---|---|
| EAN | 0740617330236 |
| Manufacturer | Kingston Technology |
| Availability | In Stock |
| Product Family | IronKey |
Kingston Technology IronKey 64GB USB-C Vault Privacy 50C AES-256 Encrypted, FIPS 197. Capacity: 64 GB, Device interface: USB Type-C, USB version: 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1), Read speed: 250 MB/s, Write speed: 180 MB/s. Form factor: Cap. Password protection. Weight: 0.529 oz (15 g). Product color: Black, Blue
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 64 GB |
| Write speed | 180 MB/s |
| Read speed | 250 MB/s |
| Form factor | Cap |
| Performance | |
| Device interface | USB Type-C |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Capacity | 64 GB |
| Write speed | 180 MB/s |
| Read speed | 250 MB/s |
| Compatible operating systems | Windows 11, 10, macOS 12.x – 15.x |
| PIN-secured access | Yes |
| Password protection | Yes |
| Write protection switch | Yes |
| Security algorithms | 256-bit AES-XTS, FIPS 197 |
| Hardware encryption | Yes |
| Design | |
| International Protection (IP) code | IPX8 |
| Waterproof up to | 47.2" (1.2 m) |
| Key ring | Yes |
| Product colour | Black, Blue |
| Protection features | Waterproof |
| Certification | FIPS 197 |
| Form factor | Cap |
| Security | |
| PIN-secured access | Yes |
| Password protection | Yes |
| Write protection switch | Yes |
| Security algorithms | 256-bit AES-XTS, FIPS 197 |
| Hardware encryption | Yes |
| Read-only function | Yes |
| User and admin roles | Yes |
| Brute-force attack defence | Yes |
| Management features | Password reset |
| Weight & dimensions | |
| Width | 0.864" (21.9 mm) |
| Weight | 0.529 oz (15 g) |
| Height | 0.472" (12 mm) |
| Depth | 3.07" (77.9 mm) |
| Package depth | 0.51" (12.9 mm) |
| Package width | 5.1" (129.5 mm) |
| Package height | 7.25" (184.2 mm) |
| Package weight | 1.24 oz (35 g) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 0.51" (12.9 mm) |
| Package width | 5.1" (129.5 mm) |
| Package type | Blister |
| Package height | 7.25" (184.2 mm) |
| Package weight | 1.24 oz (35 g) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Key ring | Yes |
| Product colour | Black, Blue |
| Protection features | Waterproof |
| Country of origin | China, Taiwan |
| Compatible operating systems | Windows 11, 10, macOS 12.x – 15.x |
| Certification | FIPS 197 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 85 °C |
| Other features | |
| Country of origin | China, Taiwan |
| Compatible operating systems | Windows 11, 10, macOS 12.x – 15.x |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 8 pc(s) |
| Master (outer) case width | 5.35" (135.9 mm) |
| Master (outer) case length | 8" (203.2 mm) |
| Master (outer) case height | 2.75" (69.8 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 12.6 oz (358.3 g) |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Kingston Technology IronKey 64GB USB-C...
Login for pricing
|
Popular
iStorage Kanguru SS3 USB flash drive 1...
Login for pricing
|
Bestseller
Transcend JetFlash 780, 32GB USB flash...
Login for pricing
|
iStorage Kanguru Defender Elite30 128G...
Login for pricing
|
iStorage Kanguru Defender Elite30 64GB...
Login for pricing
|
Recommended
iStorage Kanguru FlashTrust USB 3.0 64...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
IKVP50C/64GB
|
KF3WP-128G
|
TS32GJF780
|
KDFE30-128G
|
KDFE30-64G
|
WP-KFT3-64G
|
| Manufacturer |
Kingston Technology
|
Kanguru
|
Transcend
|
Kanguru
|
Kanguru
|
Kanguru
|
| Form factor |
cap
|
cap
|
cap
|
cap
|
cap
|
cap
|
| Product colour |
N/A
|
Aluminium
|
Black
|
Black
|
Black
|
Grey
|
| Device interface |
USB Type-C
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
| USB version |
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
| Capacity |
64GB to 100GB
|
128GB to 256GB
|
32GB to 50GB
|
128GB to 256GB
|
64GB to 100GB
|
64GB to 100GB
|















