We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kingston Technology DataTraveler 64GB Portable USB 3.2 Gen 1 Exodia S (Black/Black)
SKU
DTXS/64GB
Login for pricing
In stock
Kingston Technology DataTraveler 64GB Portable USB 3.2 Gen 1 Exodia S (Black/Black), 64 GB, USB Type-A, 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1), Swivel, 0.293 oz (8.32 g), Black
UNSPSC: 43202010
- Swivel cap design protects USB connector
- Multiple colour options by capacity
| SKU | DTXS/64GB |
|---|---|
| EAN | 0740617348651 |
| Manufacturer | Kingston Technology |
| Availability | In Stock |
| Product Family | DataTraveler |
Kingston Technology DataTraveler 64GB Portable USB 3.2 Gen 1 Exodia S (Black/Black). Capacity: 64 GB, Device interface: USB Type-A, USB version: 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1). Form factor: Swivel. Weight: 0.293 oz (8.32 g). Product color: Black
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 64 GB |
| Form factor | Swivel |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 11, Windows 11 Enterprise, Windows 11 Enterprise x64, Windows 11 Home, Windows 11 Pro, Windows 11 x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura, Mac OS X 14.0 Sonoma, Mac OS X 15.0 Sequoia |
| Performance | |
| Device interface | USB Type-A |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Mac compatibility | Yes |
| Capacity | 64 GB |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 11, Windows 11 Enterprise, Windows 11 Enterprise x64, Windows 11 Home, Windows 11 Pro, Windows 11 x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura, Mac OS X 14.0 Sonoma, Mac OS X 15.0 Sequoia |
| Compatible operating systems | Windows 11/10, macOS (v. 12.7.6 +), Linux (v. 4.4.x +), Chrome OS |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Form factor | Swivel |
| Weight & dimensions | |
| Width | 0.748" (19 mm) |
| Weight | 0.293 oz (8.32 g) |
| Height | 0.465" (11.8 mm) |
| Depth | 2.24" (57 mm) |
| Package depth | 0.51" (12.9 mm) |
| Package width | 4" (101.6 mm) |
| Package height | 4.5" (114.3 mm) |
| Package weight | 0.516 oz (14.6 g) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 0.51" (12.9 mm) |
| Package width | 4" (101.6 mm) |
| Package type | Hanging box |
| Package height | 4.5" (114.3 mm) |
| Package weight | 0.516 oz (14.6 g) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China, Taiwan |
| Compatible operating systems | Windows 11/10, macOS (v. 12.7.6 +), Linux (v. 4.4.x +), Chrome OS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 85 °C |
| Other features | |
| Country of origin | China, Taiwan |
| Compatible operating systems | Windows 11/10, macOS (v. 12.7.6 +), Linux (v. 4.4.x +), Chrome OS |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 25 pc(s) |
| Master (outer) case width | 4.8" (121.9 mm) |
| Master (outer) case length | 7.6" (193 mm) |
| Master (outer) case height | 4.35" (110.5 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 15.6 oz (441.6 g) |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Kingston Technology DataTraveler 64GB...
Login for pricing
|
Popular
Verbatim Store 'n' Go® - 16G...
Login for pricing
|
Bestseller
Verbatim 8GB USB Drive USB flash drive...
Login for pricing
|
Recommended
Verbatim VB-FD3-032-V3B
Login for pricing
|
Centon DataStick Sport 128GB USB flash...
Login for pricing
|
Transcend JetFlash 350 USB flash drive...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
DTXS/64GB
|
96317
|
97088
|
49173
|
S1-U2W1-128G
|
TS16GJF350
|
| Manufacturer |
Kingston Technology
|
Verbatim
|
Verbatim
|
Verbatim
|
Centon
|
Transcend
|
| Form factor |
swivel
|
slide
|
N/A
|
slide
|
cap
|
cap
|
| Product colour |
Black
|
Red
|
Blue
|
N/A
|
Black
|
Black
|
| Device interface |
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
| USB version |
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
2.0
|
2.0
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
2.0
|
2.0
|
| Capacity |
64GB to 100GB
|
16GB to 25GB
|
8GB to 12GB
|
32GB to 50GB
|
128GB to 256GB
|
16GB to 25GB
|





