We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kingston Technology DataTraveler 64GB Micro 200MB/s Metal USB 3.2 Gen 1
SKU
DTMC3G2/64GB
Login for pricing
In stock
Kingston Technology DataTraveler 64GB Micro 200MB/s Metal USB 3.2 Gen 1, 64 GB, USB Type-A, 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1), 200 MB/s, Capless, Silver
UNSPSC: 43202010
- Ultra-small, premium metal design
- Fast data transfer speeds up to 200MB/s* read
- High capacity storage up to 256GB**
| SKU | DTMC3G2/64GB |
|---|---|
| EAN | 0740617328066 |
| Manufacturer | Kingston Technology |
| Availability | In Stock |
| Product Family | DataTraveler |
Kingston Technology DataTraveler 64GB Micro 200MB/s Metal USB 3.2 Gen 1. Capacity: 64 GB, Device interface: USB Type-A, USB version: 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1), Read speed: 200 MB/s. Form factor: Capless. Weight: 0.109 oz (3.1 g). Product color: Silver
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 64 GB |
| Read speed | 200 MB/s |
| Form factor | Capless |
| Performance | |
| Device interface | USB Type-A |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Capacity | 64 GB |
| Read speed | 200 MB/s |
| Compatible operating systems | Windows 11, 10, 8.1, macOS (v.10.14.x +), Linux (v. 2.6.x +), Chrome OS |
| Design | |
| Key ring | Yes |
| Product colour | Silver |
| Form factor | Capless |
| Housing material | Metal |
| Weight & dimensions | |
| Width | 0.48" (12.2 mm) |
| Weight | 0.109 oz (3.1 g) |
| Height | 0.177" (4.5 mm) |
| Depth | 0.982" (24.9 mm) |
| Package depth | 0.22" (5.59 mm) |
| Package width | 4" (101.6 mm) |
| Package height | 4.5" (114.3 mm) |
| Package weight | 0.47 oz (13.3 g) |
| Packaging data | |
| Package depth | 0.22" (5.59 mm) |
| Package width | 4" (101.6 mm) |
| Package type | Hanging box |
| Package height | 4.5" (114.3 mm) |
| Package weight | 0.47 oz (13.3 g) |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Key ring | Yes |
| Product colour | Silver |
| Country of origin | China, Taiwan |
| Compatible operating systems | Windows 11, 10, 8.1, macOS (v.10.14.x +), Linux (v. 2.6.x +), Chrome OS |
| Housing material | Metal |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 85 °C |
| Other features | |
| Country of origin | China, Taiwan |
| Compatible operating systems | Windows 11, 10, 8.1, macOS (v.10.14.x +), Linux (v. 2.6.x +), Chrome OS |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 25 pc(s) |
| Master (outer) case width | 4.5" (114.3 mm) |
| Master (outer) case length | 4.75" (120.7 mm) |
| Master (outer) case height | 3.7" (94 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 13.5 oz (383.6 g) |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |

