We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kingston Technology DataTraveler 64GB 220MB/s Metal USB 3.2 Gen 1 SE9 G3
SKU
DTSE9G3/64GB
Login for pricing
In stock
Kingston Technology DataTraveler 64GB 220MB/s Metal USB 3.2 Gen 1 SE9 G3, 64 GB, USB Type-A, 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1), 220 MB/s, Capless, Gold
UNSPSC: 43202010
- USB 3.2 Gen 1 speeds
- Premium metal casing
- Large capacities
| SKU | DTSE9G3/64GB |
|---|---|
| EAN | 0740617341270 |
| Manufacturer | Kingston Technology |
| Availability | In Stock |
| Product Family | DataTraveler |
Kingston Technology DataTraveler 64GB 220MB/s Metal USB 3.2 Gen 1 SE9 G3. Capacity: 64 GB, Device interface: USB Type-A, USB version: 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1), Read speed: 220 MB/s, Write speed: 100 MB/s. Form factor: Capless. Weight: 0.535 oz (15.2 g). Product color: Gold
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 64 GB |
| Write speed | 100 MB/s |
| Read speed | 220 MB/s |
| Form factor | Capless |
| Performance | |
| Device interface | USB Type-A |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Capacity | 64 GB |
| Write speed | 100 MB/s |
| Read speed | 220 MB/s |
| Compatible operating systems | Windows 11, 10, MacOS (v.10.15.x +), Linux (v. 4.4.x +), Chrome OS |
| Design | |
| Key ring | Yes |
| Product colour | Gold |
| Form factor | Capless |
| Housing material | Metal |
| Weight & dimensions | |
| Width | 0.48" (12.2 mm) |
| Weight | 0.535 oz (15.2 g) |
| Height | 0.181" (4.6 mm) |
| Depth | 1.54" (39 mm) |
| Package depth | 0.22" (5.6 mm) |
| Package width | 4" (101.6 mm) |
| Package height | 4.5" (114.3 mm) |
| Package weight | 15.2 oz (430 g) |
| Packaging data | |
| Package depth | 0.22" (5.6 mm) |
| Package width | 4" (101.6 mm) |
| Package type | Hanging box |
| Package height | 4.5" (114.3 mm) |
| Package weight | 15.2 oz (430 g) |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Key ring | Yes |
| Product colour | Gold |
| Country of origin | China, Taiwan |
| Compatible operating systems | Windows 11, 10, MacOS (v.10.15.x +), Linux (v. 4.4.x +), Chrome OS |
| Housing material | Metal |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 85 °C |
| Other features | |
| Country of origin | China, Taiwan |
| Compatible operating systems | Windows 11, 10, MacOS (v.10.15.x +), Linux (v. 4.4.x +), Chrome OS |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 25 pc(s) |
| Master (outer) case width | 4.5" (114.3 mm) |
| Master (outer) case length | 4.75" (120.7 mm) |
| Master (outer) case height | 3.7" (94 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 15.2 oz (430 g) |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Kingston Technology DataTraveler 64GB...
Login for pricing
|
Popular
Verbatim 64GB Store 'n' Go U...
Login for pricing
|
Verbatim VB-FD3-016-V3B
Login for pricing
|
SanDisk 32GB Cruzer Blade USB flash dr...
Login for pricing
|
Recommended
Verbatim V3 USB flash drive 64 GB USB...
Login for pricing
|
Bestseller
SanDisk Cruzer Glide USB flash drive 1...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
DTSE9G3/64GB
|
97005
|
49172
|
SDCZ50-032G-A46
|
49174
|
SDCZ60-128G-A46
|
| Manufacturer |
Kingston Technology
|
Verbatim
|
Verbatim
|
Sandisk
|
Verbatim
|
Sandisk
|
| Form factor |
capless
|
N/A
|
slide
|
capless
|
capless
|
slide
|
| Product colour |
Gold
|
Red
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Device interface |
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
| USB version |
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
2.0
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
2.0
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
2.0
|
| Capacity |
64GB to 100GB
|
64GB to 100GB
|
16GB to 25GB
|
32GB to 50GB
|
64GB to 100GB
|
128GB to 256GB
|







